FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

DAS SOMMERKINO 
ČERVEN–ZÁŘÍ 2022
 

 
PRAHA | BRNO |
OSTRAVA |
HRADEC KRÁLOVÉ

Filmy

Sekce: DAS SOMMERKINO

Nejlepší německojazyčné filmy posledních let: od června do září promítáme pod širým nebem – v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.
 
Celkem uvedeme 
jedenáct snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska, které slavily úspěch mj. na minulých ročnících festivalu DAS FILMFEST
 
DAS SOMMERKINO pořádají Goethe InstitutRakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví od roku 2016 jako přípravu na podzimní
DAS FILMFEST.

Almanya – vítejte v Německu

DE, Komedie, 101 min., 2011

Almanya – vítejte v Německu

Hüseyin Yilmaz z turecké Anatolie dorazil do Německa jako „gastarbajtr“ v roce 1964. Zanedlouho se má stát německým občanem a snaží se přesvědčit svou manželku, děti a vnoučata, aby s ním jeli na cestu do jeho staré vlasti. 

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

DE, Dokumentární, 93 min., 2015

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

Snímek je obsáhlým dokumentem a zároveň esejistickým vyjádřením lásky k době, ze které genius loci Berlína těží dodnes. Film byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2015, kde získal cenu Heiner-Carow-Preis.

Byl jsem a budu

DE / FR, Drama / Romantický, 122 min., 2019

Byl jsem a budu

Film o dvou lidech, kteří navzdory vnitřním i vnějším rozporům naleznou lásku i sami sebe. Filmem Byl jsem a budu se držiteli studentského Oscara Ilkeru Çatakovi (Tenkrát v zemi indiánů) podařilo vytvořit působivý milostný příběh s vypointovaným vtipem mimo rámec kulturních a společenských konvencí.

Byli jednou dva rebelové…

AT, Komedie, 104 min., 2019

Byli jednou dva rebelové…

Ruský kamarád ze studií volá o pomoc, a tak jeho vídeňští přátelé spontánně rozjedou záchrannou akci. To, co Vídeňané chápou zpočátku jako dobrodružství, však brzy ohrožuje staré přátelství a vzájemné vztahy. Především  proto, že si pojem „pomoc“ každý vykládá po svém… Svižná, ale i hořkosladká komedie se špičkovým hereckým obsazením.

Curveball

DE, Komedie / Drama, 108 min., 2020

Curveball

Curveball vypráví skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii. Expert Spolkové zpravodajské služby (BND) na biologické zbraně Arndt Wolf je posedlý teorií, že Irák vyrábí viry antraxu. Vykonstruovaný příběh rozjede sled událostí, které navždy změní světovou politiku… 

Divoké srdce

DE, 2017, Dokumentární, 94 min.

Divoké srdce

Divoké srdce je film o „Feine Sahne Fischfilet“, jedné z nejúspěšnějších německých punkových kapel, a o jejím frontmanovi Janu „Monchi“ Gorkowovi. Dokument ukazuje, jak se hudebníci brání proti neonacistům a všudypřítomným pocitům prázdnoty a frustrace.

Ekocida

DE, Drama / Dokumentární, 90 min., 2020

Ekocida

Soudní drama Ekocida se odehrává v roce 2034, kdy už jsou důsledky klimatických změn ničivé. Řada zemí je kvůli suchu a záplavám na pokraji zhroucení. V soudní budově v Berlíně se odehrává proces. Dva právníci zastupují 31 zemí, které žádají o podporu a žalují německou politiku, že udělala příliš málo pro to, aby zabránila katastrofě.

Freistatt

DE, Drama, 104 min., 2015

Freistatt

Léto 1968: studentské nepokoje, Rolling Stones, minisukně, sexuální revoluce. Čtrnáctiletý Wolfgang je rebel nejen ve škole, bouří se i proti nevlastnímu otci. Je proto poslán do církevního ústavu pro těžko zvladatelné mladistvé, kde se z něj má stát „řádný mladík“. I přes nepříznivé podmínky se rozhodne systému odporovat, přestože cena může být vysoká…

Good Bye, Lenin!

DE, Komedie, 121 min., 2001–2003

Good Bye, Lenin!

(Východní) Berlín na podzim 1989: matka Alexe Kernera leží po infarktu v kómatu. Tak propásne pád berlínské zdi. Probudí se znovu v létě 1990.

Lola běží o život

DE, Thriller, 79 min., 1997/1998

Lola běží o život

Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Lole a Mannimu je něco přes dvacet a jsou milenci. Manni pracuje jako kurýr pro pochybného překupníka s auty. Poslední akce však nedopadne podle plánu. Lola běží ne jako, ale o život...

Nebe nad Berlínem

DE / FR, Drama, 127 min., 1987

Nebe nad Berlínem

Andělé Cassiel a Damiel se opováží nesouhlasit s Bohem a tak jsou vyhnáni na zem – do Berlína. Nebe nad Wendersovým Berlínem je plné andělů v kabátech, kteří si – viditelní pouze dětem – přisvojují smrtelnost. Damiel se zamiluje do akrobatky Marion a nic si nepřeje toužebněji, než stát se také člověkem. 

Před ranními červánky

DE / AT / FR, Drama / Historický, 106 min., 2016

Před ranními červánky

Stefan Zweig byl ve své době hvězdou mezi spisovateli a spolu s Thomasem Mannem byli nejvíce překládanými německy píšícími autory. Jako Žid se rozhodl prchnout před přízrakem nacismu – v roce 1934 opustil rodné Rakousko a odešel do exilu, odkud se už nikdy nevrátil.

Táhněte do Moskvy!

CH, Komedie, 99 min., 2020

Táhněte do Moskvy!

Podzim 1989: Zatímco v Berlíně se blíží pád zdi, švýcarská tajná policie špehuje statisíce svých občanů. Viktor, poslušný policista, se v utajení infiltruje do curyšského divadelního souboru. Jeho úkolem je odvrátit komunistickou revoluci. Komedie o komedii podle skutečných událostí: Secret files scandal neboli Fischenskandal odhalil represivní struktury v tehdejším Švýcarsku.

Životy těch druhých

DE, Drama, 137 min., 2005

Životy těch druhých

V popředí dramatu zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Hlavní mediální partner

Česká televize

Partneři

German Films FilmFernsehFonds Bayern Repräsentanz des Freistaats Bayern in der Tschechischen Republik Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz Kino Ponrepo Österreich Institut Brno DHL

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art

Mediální partneři

Radio Wave Radio 1 Express FM Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi Novinky & Novinky