FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

11.–17.11.2021

PRAHA
| PRAG 
BRNO | BRÜNN

  

Filmy

Sekce: DAS FILMFEST ONLINE

S ohledem na současnou ne příliš příznivou situaci pro kulturu jsme se rozhodli letos nabídnout vybrané filmy zdarma online, a zpřístupnit je tak i zájemcům mimo Prahu a Brno, kde se naše přehlídka tradičně koná. Na stránce www.dasfilmfest.online můžete od 11. do 17. listopadu vybírat z celkem 25 filmů aktuální a oceňované filmové produkce z Německa, Rakouska a Švýcarska.

3přátelé2nepřátelé

AT, Drama, 109 min., 2019

3přátelé2nepřátelé

Johanna, Franzi a Emil pracují za mizernou mzdu ve stejné firmě. Když má pozici šéfa převzít sadistický patolízal Karli, společně se tomu brání. Co za jedné vídeňské letní noci začíná slovy, končí činy. Kritika kapitalismu jako osvěžující lehká bezrozpočtová letní pohádka ve stylu „nové vlny“, která sama sebe nebere příliš vážně a zvedne náladu nejen díky skvělému soundtracku.

Byl jsem a budu

DE / FR, Drama / Romantický, 122 min., 2019

Byl jsem a budu

Film o dvou lidech, kteří navzdory vnitřním i vnějším rozporům naleznou lásku i sami sebe. Filmem Byl jsem a budu se držiteli studentského Oscara Ilkeru Çatakovi (Tenkrát v zemi indiánů) podařilo vytvořit působivý milostný příběh s vypointovaným vtipem mimo rámec kulturních a společenských konvencí.

Byli jednou dva rebelové…

AT, Komedie, 104 min., 2019

Byli jednou dva rebelové…

Ruský kamarád ze studií volá o pomoc, a tak jeho vídeňští přátelé spontánně rozjedou záchrannou akci. To, co Vídeňané chápou zpočátku jako dobrodružství, však brzy ohrožuje staré přátelství a vzájemné vztahy. Především  proto, že si pojem „pomoc“ každý vykládá po svém… Svižná, ale i hořkosladká komedie se špičkovým hereckým obsazením.

Chléb

AT, Dokumentární, 94 min., 2020

Chléb

Žádná jiná potravina nemá v naší kultuře takovou hodnotu jako chléb. Ale víme vlastně, co každý den jíme? Chléb si již dávno přivlastnily velké korporace. Pekaři po celém světě se tomu s velkým odhodláním a notnou dávkou kreativity snaží čelit. Bude chleba v budoucnosti už jen umělým produktem? Přežije pekařské řemeslo?

Cleo

DE, 101 min., 2019

Cleo

Berlín hraje v tomto filmu hlavní roli, jde o duši města. Duchové berlínských legend srší vědomostmi, zatímco se Cleo zoufale pokouší dosáhnout toho, aby se osudové rány v jejím dětství nikdy nestaly. Společně se třemi podivnými, ale milými průvodci se vydává zpátky časem.

Daleko od domova

DE, Rodinný, 92 min., 2019

Daleko od domova

Ben se musí se svou rodinou přestěhovat z vesnice, kterou má brzy pohltit otevřená hnědouhelná jáma, do nedalekého města. Zde se potkává se syrským uprchlíkem Tariqem. Nejdříve jsou ve škole i ve fotbale konkurenty, brzy však zjistí, že je spojuje více, než si dokázali představit. 

Davos

AT, Dokumentární, 100 min., 2020

Davos

Více než rok sledovali Daniel Hoesl a Julia Niemann každodenní život v Davosu, kde se v roce 2020 konalo 50. výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Co pohání náš svět, se v Davosu stává paradigmatickým: Běžný život v kontrastu ke globální elitě, která operuje bez skrupulí v jakémkoli prostředí, virtuálně, odtržená od reality. Davos je film o rovnováze a o kontrastu, o kapitalismu v našem rozdrobeném světě a o vlivu těch mocných na ty ostatní.

Dívka z jehlového parku

CH, Drama, 100 min., 2020

Dívka z jehlového parku

Po rozprášení veřejné drogové scény na náměstí Platzspitz v Curychu se jedenáctiletá Mia přestěhuje se svojí drogově závislou matkou na venkov. Mia utíká do smyšleného světa za svým imaginárním kamarádem Buddym. Hudebně nadaný Buddy a také přátelství, která Mia navazuje ve skupině dětí z podobných poměrů, jí dodávají sílu postavit se své matce.

Dokud nebudeme volní

CH, Drama, 117 min., 2020

Dokud nebudeme volní

Drama natočené podle skutečné události vypráví příběh zločince Waltera Stürma. Jeho útěky z vězení z něj učinily symbol levice v boji proti policejní brutalitě ve Švýcarsku v 70. a 80. letech. Film o ambivalenci svobody sleduje také Barbaru Hug, bojovnici za lidská práva v tehdy politicky rigidní zemi.

Ekocida

DE, Drama / Dokumentární, 90 min., 2020

Ekocida

Soudní drama Ekocida se odehrává v roce 2034, kdy už jsou důsledky klimatických změn ničivé. Řada zemí je kvůli suchu a záplavám na pokraji zhroucení. V soudní budově v Berlíně se odehrává proces. Dva právníci zastupují 31 zemí, které žádají o podporu a žalují německou politiku, že udělala příliš málo pro to, aby zabránila katastrofě.

Enfant Terrible

DE, Drama, 134 min., 2020

Enfant Terrible

Během necelých dvaceti let zrežíroval Rainer Werner Fassbinder téměř čtyřicet filmů a uvedl přes dvacet divadelních her. Německý režisér Oskar Roehler inscenuje život bohémského autora s vášní a chutí po životě, která byla Fassbinderovi vlastní. 

FeinKošt 2021

DE / CZ, Krátkometrážní, 93 min., 2020–2021

FeinKošt 2021

FeinKošt je to nejlepší a nejčerstvější z krátkometrážní dokumentární tvorby, která se v Česku a Německu urodila během minulého roku. Pestrá mozaika témat a stylů umělecky rámuje události minulého roku, aktuální společenská témata a přináší osobní příběhy a nové perspektivy pohledu třeba na… boty! Formální různorodost a osobitý přístup jednotlivých autorek a autorů nabízí divákům svěží filmový zážitek.

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

DE, Drama / Rodinný, 119 min., 2019

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

Židovská rodina musí po Hitlerově nástupu k moci uprchnout. Doma zůstane pouze plyšový králíček. Držitelka Oscara Caroline Link natočila film podle stejnojmenného románu spisovatelky Judith Kerr. Působivými obrazy přenáší film diváky do tehdejší doby.

Karavan lásky

DE, Drama / Dokumentární, 103 min., 2019

Karavan lásky

Na kraji silnice uprostřed setmělého lesa parkuje obytný vůz. Do dálky září barevná světýlka ve tvaru srdce a lákají projíždějící do speciálního privátu plného rozkoší, ale i nešťastných lidských osudů. Skoro pohádkově začínající příběh se velmi rychle mění v tíživé drama o obchodu s lidským tělem. 

Klikaři

AT, Komedie, 97 min., 2019

Klikaři

Film o lžích v životě a v lásce; komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka. Rutinní manželství neúspěšného komiksového umělce Artura si projde dramatickou zatěžkávající zkouškou, když se zaplete s tajemnou Alicí. To, co začíná jako komediální milostný trojúhelník, se brzy pro Artura stane noční můrou…

Leif na koncertě (č. 2)

DE, Drama, 114 min., 2019

Leif na koncertě (č. 2)

Po delší pauze začíná Lene pracovní den v jazzovém a bluesovém klubu, ve kterém už pracovala dřív. Kromě pestrého kmenového publika sem přicházejí dodavatelé, hudebníci, přátelé a známí. Večer hraje v klubu dánský hudebník Leif (aka Poorboy). Film vyznívá jako milostné vyznání mikrokosmu hospody, jeho příběhům a postavám, nafilmované od sousedního stolu.

Lena a lesní duchové

DE, Dokumentární / Rodinný, 99 min., 2020

Lena a lesní duchové

V dokumentárním filmu Lena a lesní duchové pro sebe dívka spolu s dalšími dětmi objevuje krásu přírody v její nejčistší podobě. 

Lovecut

AT / CH, Drama, 94 min., 2020

Lovecut

Erotická videa a rande přes skype, klubové večírky a večeře s rodiči. Snímek sleduje šest mladých lidí ve Vídni při hledání lásky, vztahů a tělesnosti. Anonymita a  efemérnost internetu utvářejí realitu života, ve kterém si mladí lidé zkoušejí různé vztahy a hledají svou vlastní identitu.

Moje sestra

CH, Drama, 100 min., 2020

Moje sestra

Lisa bývala skvělou autorkou divadelních her, ale nyní již nepíše. Bydlí s rodinou ve Švýcarsku, její srdce však zůstalo v Berlíně s jejím dvojčetem Svenem, který onemocněl agresivní leukémií. Známý divadelní herec chce bezpodmínečně ještě jednou stát na jevišti. Pro svoji spřízněnou duši zanedbává Lisa všechno ostatní, dokonce riskuje i svoje manželství.

Můj konec. Tvůj začátek.

DE, Drama, 111 min., 2019

Můj konec. Tvůj začátek.

Když Aron zemře, zastaví se pro Noru čas. V truchlení najde oporu u neznámého Natana. Má zvláštní pocit, že ho už zná, ale netuší, co je skutečně spojuje... Napínavé milostné a kriminální drama.

Nejkrásnější pár

DE / FR, Drama, 93 min., 2018

Nejkrásnější pár

Vysněná dovolená na středomořském ostrově se stane pro mladou dvojici Liv a Malteho hororovou záležitostí. Ve svém prázdninovém domě jsou přepadeni třemi mladíky a Liv je brutálně znásilněna. Po návratu domů do Německa se oba učitelé zase pomalu vracejí do běžného života – než Malte náhodou potká jednoho z pachatelů a začne myslet na pomstu. Křehká rovnováha vztahu je znovu v ohrožení.

Oskar a Lili

AT, Drama, 102 min., 2020

Oskar a Lili

Uprchlické děti Oskar a Lili jsou odebrány psychicky labilní matce a skončí u pěstounů. Krev není voda a jejich pevné sourozenecké pouto jim dává sílu vyrovnat se se složitou situací a překonávat nejrůznější byrokratické překážky. Hořkosladká odysea o mnoha způsobech, jak pohlížet na svět kolem sebe a přežít, získala na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu diváků.

Paříž – Ani den bez Tebe

DE, Dokumentární, 104 min., 2020

Paříž – Ani den bez Tebe

Paříž 1975: Ulrike Schaz prožívá ve městě svých snů noční můru. Ocitla ve špatnou dobu na špatném místě, je najednou celosvětově považována za teroristku, komplice Carlose „Šakala“. Po letech se znovu setkává se svými tehdejšími přáteli. Filmová esej, ve které Schaz zpracovává vlastní traumatické zážitky.

Potápěč

AT, Drama, 93 min., 2019

Potápěč

Irene žije se svou dcerou Lenou na Ibize. Jejich vřelý vztah zakolísá poté, co se na Ibizu vrátí Irenin bývalý přítel Paul. Jeho světová kariéra skladatele a hudebníka je ohrožena. Zanedlouho jej čeká soudní proces kvůli týrání Irene. Snaží se ji všemi prostředky donutit, aby své obvinění stáhla. Psychothriller o domácím násilí, touze po lásce a nezdolné síle vzpoury.

Schlingensief – Přehlušit mlčení

DE, Dokumentární, 130 min., 2020

Schlingensief – Přehlušit mlčení

Je to radost zase jednou slyšet a vidět Christopha Schlingensiefa! Myšlenková břitkost, šibalská ironie a politická jasnost, se kterou ve filmu Bettiny Böhler mluví o sobě, svém umění a svých filmech, jsou věci, kvůli kterým je tento výjimečný umělec bolestně postrádán, ale kterého zároveň nechávají na velkém filmovém plátně naplno ožít. V roce 2020 by se byl Christoph Schlingensief dožil 60 let.

Učitel

AT, Drama, 103 min., 2021

Učitel

Vězeňská škola v oddělení pro mladistvé velké vídeňské věznice je novým pracovištěm středoškolského učitele Hannese Fuchse. Tam se Fuchs setkává se svou nekonvenční kolegyní Marií Bergerovou, která dokáže svými netradičními metodami podchytit mladé vězně v jejich životní etapě. Právě tyto metody jsou hlavnímu strážci trnem v oku. Jeho mottem je kontrola místo výuky umění.

Walchensee Forever

DE, Dokumentární, 110 min., 2020

Walchensee Forever

Walchensee forever vypráví příběh jedné německé rodiny v průběhu pěti generací z pohledu žen. Režisérka Janna Ji Wonders se rozhodla odhalit různá tajemství své vlastní rodiny a pochopit, jaký vliv mají na její život. 

Sekce: DAS FILMFEST SPEZIAL

Das Filmfest opět představí českému publiku to nejnovější z filmové krajiny německy mluvících zemí. V rámci sekce se objeví velkofilmy i nezávislé snímky, které v rámci německojazyčné filmové tvorby tematicky či esteticky vynikají.

Berlín Alexanderplatz

DE, Drama, 183 min., 2020

Berlín Alexanderplatz

Ústřední postavou je herec Welket Bungué v roli Francise, kterému se podařilo uprchnout ze západní Afriky a touží po slušném životě. Krátce je mu dopřáno prožít štěstí, ale Berlín, který zde ztělesňuje jeviště světa, jej zcela pohltí. Epos o naději a selhání, o společnosti a outsiderství. 

Curveball

DE, Komedie / Drama, 108 min., 2020

Curveball

Curveball vypráví skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii. Expert Spolkové zpravodajské služby (BND) na biologické zbraně Arndt Wolf je posedlý teorií, že Irák vyrábí viry antraxu. Vykonstruovaný příběh rozjede sled událostí, které navždy změní světovou politiku… 

Enfant Terrible

DE, Drama, 134 min., 2020

Enfant Terrible

Během necelých dvaceti let zrežíroval Rainer Werner Fassbinder téměř čtyřicet filmů a uvedl přes dvacet divadelních her. Německý režisér Oskar Roehler inscenuje život bohémského autora s vášní a chutí po životě, která byla Fassbinderovi vlastní. 

Exil

DE, Drama, 121 min., 2020

Exil

Navzdory tomu, že kosovský přistěhovalec Xhafer žije v Německu již řadu let, cítí se stále více diskriminován svými kolegy.  Film bravurně analyzuje psychický dopad sociálního vyloučení a ukazuje ho jako střídání pocitu sounáležitosti a odcizení.

Klikaři

AT, Komedie, 97 min., 2019

Klikaři

Film o lžích v životě a v lásce; komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka. Rutinní manželství neúspěšného komiksového umělce Artura si projde dramatickou zatěžkávající zkouškou, když se zaplete s tajemnou Alicí. To, co začíná jako komediální milostný trojúhelník, se brzy pro Artura stane noční můrou…

Lovecut

AT / CH, Drama, 94 min., 2020

Lovecut

Erotická videa a rande přes skype, klubové večírky a večeře s rodiči. Snímek sleduje šest mladých lidí ve Vídni při hledání lásky, vztahů a tělesnosti. Anonymita a  efemérnost internetu utvářejí realitu života, ve kterém si mladí lidé zkoušejí různé vztahy a hledají svou vlastní identitu.

Svobodná země

DE, Thriller, 120 min., 2019

Svobodná země

Film německého zkušeného režiséra detektivek je remakem španělského thrilleru „La Isla Mínima“ o dozvucích Francovy diktatury. Alvart přenesl velmi šikovně děj do východoněmeckého venkova krátce po znovusjednocení Německa, kde se setkává policista z bývalé NDR se západoněmeckým úředníkem. Společně mají vyřešit případ zmizelých dívek. 

Zlaté rybky

DE, Komedie, 112 min., 2019

Zlaté rybky

Že německá komedie o postižených lidech dokáže opravdu zaujmout, možná leckoho překvapí. Správce portfolia Oliver je po autonehodě ochrnutý na dolní polovinu těla a pokusí se použít zdravotní zájezd postižených lidí z chráněného společného bytu Zlaté rybky jako záminku k tomu, aby si ze Švýcarska vyzvedl své načerno získané peníze. Energická roadmovie, která zatočí se vším, co je „normální“, může začít.

Sekce: NÖ!

Ne, ne, prostě ne… Ne kompromisům, ne předsudkům, ne zajetým konvencím, ne stereotypům. Někdy je zkrátka nutné říct NE. Sekce s úderným názvem NÖ! ukazuje momenty, kdy je potřeba vzepřít se svému okolí a mnohdy i sám sobě.
 
 

3přátelé2nepřátelé

AT, Drama, 109 min., 2019

3přátelé2nepřátelé

Johanna, Franzi a Emil pracují za mizernou mzdu ve stejné firmě. Když má pozici šéfa převzít sadistický patolízal Karli, společně se tomu brání. Co za jedné vídeňské letní noci začíná slovy, končí činy. Kritika kapitalismu jako osvěžující lehká bezrozpočtová letní pohádka ve stylu „nové vlny“, která sama sebe nebere příliš vážně a zvedne náladu nejen díky skvělému soundtracku.

Bez věcí nad věcí

DE, Komedie, 111 min., 2018

Bez věcí nad věcí

Toni a Paul jsou kamarádi od mateřské školky a každý den bojují o to, kdo je lepší a větší borec. Oba spolu pracují v jednom IT start-upu a oba jsou velcí materialisté. Uzavřeli sázku, že se musí kompletně vzdát všeho konzumu. Probudí se nazí v prázdném bytě a každý den dostanou zpět pouze jednu věc. Nabízí se otázka: Co doopravdy potřebujeme?

Byli jednou dva rebelové…

AT, Komedie, 104 min., 2019

Byli jednou dva rebelové…

Ruský kamarád ze studií volá o pomoc, a tak jeho vídeňští přátelé spontánně rozjedou záchrannou akci. To, co Vídeňané chápou zpočátku jako dobrodružství, však brzy ohrožuje staré přátelství a vzájemné vztahy. Především  proto, že si pojem „pomoc“ každý vykládá po svém… Svižná, ale i hořkosladká komedie se špičkovým hereckým obsazením.

Dokud nebudeme volní

CH, Drama, 117 min., 2020

Dokud nebudeme volní

Drama natočené podle skutečné události vypráví příběh zločince Waltera Stürma. Jeho útěky z vězení z něj učinily symbol levice v boji proti policejní brutalitě ve Švýcarsku v 70. a 80. letech. Film o ambivalenci svobody sleduje také Barbaru Hug, bojovnici za lidská práva v tehdy politicky rigidní zemi.

Jeden den napořád

DE, Komedie / Romantický, 92 min., 2020

Jeden den napořád

Dvacátnice Zazie se vlastně cítí na pevný vztah ještě příliš mladá. Když se její nejlepší kamarád z dětství Philipp žení, je pevně přesvědčena, že jeho nevěsta pro něj není tou pravou. Najednou uvízne v časové smyčce a znovu a znovu se snaží sňatek překazit... 

Ne!

DE, Komedie / Drama, 119 min., 2021

Ne!

Není trajektorie partnerského života předem nadefinovaná? Vzít se, mít děti, být jako ostatní… Patnáct kapitol mapuje soužití hrdinů poté, co Dina pochybnosti přítele rozežene a rozhodne o budoucnosti vztahu. Film přináší kritiku společenských hodnot a postojů, tentokrát generace třicátníků, která má zdánlivě vše, selhává však v naplnění nastavených ideálů. Film vyhrál letos na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech hlavní cenu za nejlepší režii.

Potápěč

AT, Drama, 93 min., 2019

Potápěč

Irene žije se svou dcerou Lenou na Ibize. Jejich vřelý vztah zakolísá poté, co se na Ibizu vrátí Irenin bývalý přítel Paul. Jeho světová kariéra skladatele a hudebníka je ohrožena. Zanedlouho jej čeká soudní proces kvůli týrání Irene. Snaží se ji všemi prostředky donutit, aby své obvinění stáhla. Psychothriller o domácím násilí, touze po lásce a nezdolné síle vzpoury.

Táhněte do Moskvy!

CH, Komedie, 99 min., 2020

Táhněte do Moskvy!

Podzim 1989: Zatímco v Berlíně se blíží pád zdi, švýcarská tajná policie špehuje statisíce svých občanů. Viktor, poslušný policista, se v utajení infiltruje do curyšského divadelního souboru. Jeho úkolem je odvrátit komunistickou revoluci. Komedie o komedii podle skutečných událostí: Secret files scandal neboli Fischenskandal odhalil represivní struktury v tehdejším Švýcarsku.

Učitel

AT, Drama, 103 min., 2021

Učitel

Vězeňská škola v oddělení pro mladistvé velké vídeňské věznice je novým pracovištěm středoškolského učitele Hannese Fuchse. Tam se Fuchs setkává se svou nekonvenční kolegyní Marií Bergerovou, která dokáže svými netradičními metodami podchytit mladé vězně v jejich životní etapě. Právě tyto metody jsou hlavnímu strážci trnem v oku. Jeho mottem je kontrola místo výuky umění.

Zkouška

DE / FR, Drama, 99 min., 2019

Zkouška

K tomu, aby hra na housle zněla skutečně dobře, je nutné cvičení a přísná disciplína. Když mladý talent nevloží do hry na nástroj veškeré své ambice, nezbude z jeho hry nakonec nic víc než jen předvádění hudebních dovedností v kruhu rodiny a přátel.

Sekce: VE JMÉNU RODINY

Rodina je bezpečným přístavem, někdy ale může být závažím, kterého je třeba se ve vlastním zájmu v určité chvíli zbavit. Sekce VE JMÉNU RODINY nabízí obě roviny. Obdivuhodně silné vazby i rodinná pouta, která je nutné zpřetrhat.

  

Dívka z jehlového parku

CH, Drama, 100 min., 2020

Dívka z jehlového parku

Po rozprášení veřejné drogové scény na náměstí Platzspitz v Curychu se jedenáctiletá Mia přestěhuje se svojí drogově závislou matkou na venkov. Mia utíká do smyšleného světa za svým imaginárním kamarádem Buddym. Hudebně nadaný Buddy a také přátelství, která Mia navazuje ve skupině dětí z podobných poměrů, jí dodávají sílu postavit se své matce.

Hodina němčiny

DE, Drama, 114 min., 2019

Hodina němčiny

Hodina němčiny režiséra Christiana Schwochowa je kongeniálním převedením slavné románové předlohy Siegfrieda Lenze do filmové podoby. Naléhavým způsobem vypráví o Německu v době nacismu a o roli, kterou v ní sehrálo bezpodmínečné plnění povinností.

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

DE, Drama / Rodinný, 119 min., 2019

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

Židovská rodina musí po Hitlerově nástupu k moci uprchnout. Doma zůstane pouze plyšový králíček. Držitelka Oscara Caroline Link natočila film podle stejnojmenného románu spisovatelky Judith Kerr. Působivými obrazy přenáší film diváky do tehdejší doby.

Když už se jeden narodí

DE / AT, Drama / Sci-fi, 94 min., 2020

Když už se jeden narodí

Elli je android a žije s mužem, kterému říká otec. Sdílí s ní své vzpomínky a vše ostatní, co jí naprogramuje. Vzpomínky, které pro něj znamenají všechno, ale pro ni nic. Přesto se jedné noci vydá do lesa za doznívající ozvěnou. Vysoce provokativní a zároveň estetická sci-fi rakouské režisérky Sandry Wollner zkoumá sílu vzpomínek, touhy, ale i prázdnoty.

Moje sestra

CH, Drama, 100 min., 2020

Moje sestra

Lisa bývala skvělou autorkou divadelních her, ale nyní již nepíše. Bydlí s rodinou ve Švýcarsku, její srdce však zůstalo v Berlíně s jejím dvojčetem Svenem, který onemocněl agresivní leukémií. Známý divadelní herec chce bezpodmínečně ještě jednou stát na jevišti. Pro svoji spřízněnou duši zanedbává Lisa všechno ostatní, dokonce riskuje i svoje manželství.

Oskar a Lili

AT, Drama, 102 min., 2020

Oskar a Lili

Uprchlické děti Oskar a Lili jsou odebrány psychicky labilní matce a skončí u pěstounů. Krev není voda a jejich pevné sourozenecké pouto jim dává sílu vyrovnat se se složitou situací a překonávat nejrůznější byrokratické překážky. Hořkosladká odysea o mnoha způsobech, jak pohlížet na svět kolem sebe a přežít, získala na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu diváků.

Sekce: RETROSPEKTIVA: WERNER HERZOG

Herzog se nikdy nebál nových tvůrčích přístupů a nezalekl se ani herecké spolupráce na dílech vznikajících v naprosto odlišném tržním prostředí. Právě autorská neohroženost a snaha nelpět na zaběhnutých tvůrčích postupech nás vede k uspořádání retrospektivy zaměřené výhradně na Herzogovu dokumentární tvorbu. Werner Herzog je filmař, který své studenty učí, jak se rozlamují zámky. Více zde.

Fitzcarraldo

DE, Drama, 157 min., 1981/1982

Fitzcarraldo

Dobrodruh a milovník opery Fitzcarraldo je posedlý myšlenkou, že se stane kaučukovým baronem a uprostřed jihoamerického pralesa v upadajícím městě Iquitos vystaví operní dům, kde by mohla znít díla Enrico Carusa a Giuseppe Verdiho.

Krajina mlčení a temnoty

BRD, Dokumentární, 85 min., 1971

Krajina mlčení a temnoty

Jak najít cestu světem, když člověk nemá zrak, ani sluch? Werner Herzog ve svém dokumentu sleduje několik lidí s tímto těžkým, dvojitým handicapem, zejména šestapadesátiletou Fini Straubingerovou, která po nehodě nejprve oslepla a pak pomalu také ztratila sluch, ale stále může mluvit a zůstává v kontaktu se svým okolím. 

La Soufrière – Čekání na nevyhnutelnou katastrofu

BRD, Dokumentární / Krátkometrážní, 31 min., 1977

La Soufrière – Čekání na nevyhnutelnou katastrofu

La Soufrière je jméno sopky na ostrově Guadelope. Píše se rok 1976 a vše nasvědčuje tomu, že vulkán brzo vypukne. Werner Herzog představuje odvážné záběry okraje kráteru a eschatologické obrazy z okolních míst, prázdných domů a opuštěných ulic. Jen pár lidí, kteří odmítají odejít, zůstává ve svých domovech a režisér s nimi rozmlouvá. 

Lekce temnoty 

DE / FR / ES, Dokumentární, 52 min., 1992

Lekce temnoty 

Werner Herzog se vrací ke svým stěžejním tématům hrůzy a destrukce, které však posouvá z roviny individuální do roviny nadosobní a univerzální: zhroucení jedince přechází v kolaps celého světa. Rozpoutané destruktivní síly v člověku vedou k zániku jeho samotného i prostředí, v němž existuje. 

Malý Dieter chce létat

DE / FR / GB, Dokumentární, 80 min., 1997

Malý Dieter chce létat

Film zachycuje životní osudy pilota amerického námořnictva a vietnamského veterána Dietera Denglera. Režisér Herzog s ním podniká cestu do Laosu, kde byl v únoru 1966 sestřelen. Dieter zde vzpomíná na své věznění vojáky armády Severního Vietnamu, na mučení, hladovění i únik z bambusové klece. 

Můj milovaný nepřítel

DE / GB, Dokumentární, 99 min., 1999

Můj milovaný nepřítel

V tomto filmu dokumentuje režisér Werner Herzog svůj vztah plný lásky, ale i nenávisti k legendárnímu herci, spisovateli a režisérovi Klausu Kinskemu. Poznali se, když tehdy třináctiletý Herzog žil několik měsíců ve stejném bytě jako Kinski: Během prvních dvou dní Kinski v záchvatu vzteku zničil veškerý nábytek. O mnoho let později se oba umělci znovu setkávají...

Sekce: DIE DOKU

Sekce DIE DOKU přináší ty nejnovější a nejzajímavější dokumenty, které v poslední době v rámci německojazyčného filmu vznikly.

Amazonky velkoměsta

DE / CH, Dokumentární, 66 min.

Amazonky velkoměsta

Režisérku zavedla její touha po dobrodružství z Lucernu do pulzujícího Berlína. Zde se vydává hledat novodobé Amazonky, ženy bojovnice, které se svým způsobem života vymykají konvenčním představám o ženství. Doprovází tak MMA zápasnici Marynu Ivashko, bývalou kurdskou vojačku Zilan či úspěšnou DJku That Fucking Sara. Vtipný dokument o postavení ženy bojovnice ve společnosti.

Chléb

AT, Dokumentární, 94 min., 2020

Chléb

Žádná jiná potravina nemá v naší kultuře takovou hodnotu jako chléb. Ale víme vlastně, co každý den jíme? Chléb si již dávno přivlastnily velké korporace. Pekaři po celém světě se tomu s velkým odhodláním a notnou dávkou kreativity snaží čelit. Bude chleba v budoucnosti už jen umělým produktem? Přežije pekařské řemeslo?

Davos

AT, Dokumentární, 100 min., 2020

Davos

Více než rok sledovali Daniel Hoesl a Julia Niemann každodenní život v Davosu, kde se v roce 2020 konalo 50. výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Co pohání náš svět, se v Davosu stává paradigmatickým: Běžný život v kontrastu ke globální elitě, která operuje bez skrupulí v jakémkoli prostředí, virtuálně, odtržená od reality. Davos je film o rovnováze a o kontrastu, o kapitalismu v našem rozdrobeném světě a o vlivu těch mocných na ty ostatní.

Fórum

DE / CH, Dokumentární, 115 min., 2019

Fórum

Trudeau, Trump, Thunbergová, Bolsonaro, Merkelová – všichni se účastní Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. V dobách zuřícího populismu a vzrůstající nedůvěry k elitám se režiséru Marcu Vetterovi jako prvnímu spolu s nezávislým filmovým týmem podařilo za zavřenými dveřmi točit a zdokumentovat boj nejmocnějších lidí světa o budoucnost.

Německá cesta

DE, Dokumentární, 87 min., 2020

Německá cesta

Tento film je road movie po východním Německu a zároveň cesta časem. Dokumentarista Wolfgang Ettich svou cestu podnikl poprvé v roce 1990 po pádu Berlínské zdi a pak se s dlouhými časovými odstupy vracel a setkával s týmiž lidmi. 

Paříž – Ani den bez Tebe

DE, Dokumentární, 104 min., 2020

Paříž – Ani den bez Tebe

Paříž 1975: Ulrike Schaz prožívá ve městě svých snů noční můru. Ocitla ve špatnou dobu na špatném místě, je najednou celosvětově považována za teroristku, komplice Carlose „Šakala“. Po letech se znovu setkává se svými tehdejšími přáteli. Filmová esej, ve které Schaz zpracovává vlastní traumatické zážitky.

Schlingensief – Přehlušit mlčení

DE, Dokumentární, 130 min., 2020

Schlingensief – Přehlušit mlčení

Je to radost zase jednou slyšet a vidět Christopha Schlingensiefa! Myšlenková břitkost, šibalská ironie a politická jasnost, se kterou ve filmu Bettiny Böhler mluví o sobě, svém umění a svých filmech, jsou věci, kvůli kterým je tento výjimečný umělec bolestně postrádán, ale kterého zároveň nechávají na velkém filmovém plátně naplno ožít. V roce 2020 by se byl Christoph Schlingensief dožil 60 let.

Strážkyně

DE, Dokumentární, 88 min., 2020

Strážkyně

Jeptiška syrské pravoslavné církve neurčitého věku sdílí svůj skromný život s kočkami, slepicemi, psy a jednou krávou. Jenže muslimští sousedé tuto křesťanku nemají příliš v lásce a je zřejmé, že musí být stále ve střehu.

Walchensee Forever

DE, Dokumentární, 110 min., 2020

Walchensee Forever

Walchensee forever vypráví příběh jedné německé rodiny v průběhu pěti generací z pohledu žen. Režisérka Janna Ji Wonders se rozhodla odhalit různá tajemství své vlastní rodiny a pochopit, jaký vliv mají na její život. 

We Almost Lost Bochum

DE, Dokumentární, 100 min., 2019

We Almost Lost Bochum

Film We Almost Lost Bochum vypráví příběh nejlepší německé hiphopové kapely Ruhrpott AG (RAG), která se nikdy nedostala do kolektivního povědomí. Film o přátelství, hiphopu, životě a smrti v Porúří.

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Hlavní mediální partner

Česká televize

Partneři

German Films FilmFernsehFonds Bayern Repräsentanz des Freistaats Bayern in der Tschechischen Republik Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz Kino Ponrepo Österreich Institut Brno DHL

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art

Mediální partneři

Radio Wave Radio 1 Express FM Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi Novinky & Novinky