FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME


PRAHA
PRAG


BRNO
BRÜNN

Filmy

Sekce: DAS FILMFEST SPEZIAL

Das Filmfest opět představí českému publiku to nejnovější z filmové krajiny německy mluvících zemí. V rámci sekce DAS FILMFEST SPEZIAL se objeví velkofilmy i nezávislé snímky, které v rámci německojazyčné filmové tvorby tematicky či esteticky vynikají.

Blue My Mind

CH, Drama, Lisa Brühlmann, 97 min.

Blue My Mind

Nová adresa, nová škola, noví spolužáci. Nic z toho není pro patnáctiletou Miu jednoduché, natož samozřejmé. Na otázku, zda je adoptovaná, nedostane doma odpověď. Škola je nutné zlo, ale taky místo, kde je možné najít nové kamarády. Mia se tak dostává mezi partu znuděné mládeže bavící se sexem, drogami a mimosmyslovými zážitky. 

Casting

DE, Komedie, Nicolas Wackerbarth, 91 min.

Casting

Režisérka Vera hledá ideální obsazení pro svůj televizní debut. První natáčecí den se blíží, přesto stále nemá představitele hlavní role. Jediný, kdo má ze situace radost, je Gerwin, který se živí jako zkušební partner. Když hlavní herec náhle ukončí spolupráci, cítí příležitost...Komorní drama s nádechem absurdna, upírající nemilosrdný pohled do hlubin lidských vztahů.

Cops

AT, Drama, Istvan, 92 min.

Cops

Christoph se účastní výcviku speciální jednotky vídeňské policie WEGA. Když jednou v údajné sebeobraně vystřelí na muže, jeho kolegové ho oslavují jako hrdinu. On však trpí záchvaty paniky. Zatímco se vnitřně potýká s pocity bezmoci, snaží si navenek zachovat obraz silného muže. Rychlý policejní thriller, který vyhrál herecké i divácké ceny na mezinárodních filmových festivalech.

Kapitán

DE, Historický, Robert Schwentke , 119 min.

Kapitán

V posledních měsících války nachází mladý svobodník Willi Herold na útěku kapitánskou uniformu. Bez přemýšlení na sebe bere šaty i roli s nimi spojenou. Brzy se kolem něj shromažďují vojáci vděční, že našli někoho, kdo jim bude velet. V obavách z prozrazení vklouzává Willi do role a propadá rauši z moci. Film je založený na skutečných událostech.

Komu se dobře daří

CH, Drama, Cyril Schäublin, 71 min.

Komu se dobře daří

Alice pracuje v call centru v Curychu. Při tom se brzy naučí, jak si získat staré lidi. Využije svých kontaktů a zkušeností, telefonuje neznámým osamělým lidem a předstírá, že je jejich vnučka, která se ocitla ve finanční nouzi. S úspěchem zneužívá ochoty starých žen, avšak dva detektivové v civilu jí jsou na stopě. 

Murer – Anatomie procesu

AT / LUX, Historický, Christian Frosch, 137 min.

Murer – Anatomie procesu

Graz 1963. Před soudem stojí bývalý funkcionář SS Franz Murer, pod jehož vedením bylo ve Vilniuském ghettu v letech 1941-43 vyvražděno židovské obyvatelstvo. Důkazy proti němu jsou ohromující, přesto je Franz Murer osvobozen za potlesku obyvatelstva… Soudní drama byl oceněn jako nejlepší hraný film na festivalu Diagonale 2018 v Grazu.

Staří ať umřou

CH, Tragikomedie, Juri Steinhart, 92 min.

Staří ať umřou

Jsou mladí, jsou cool, jsou vzteklí. Kevin a jeho kamarádi mají všechno, co si jen mohou přát: zámožné rodiče, zajištěné studium, žijí v době a v zemi, kde je vše povolené… A možná je to právě ten přepych, který je nudí. Patří ke generaci, která se chce vymanit z všudypřítomné nudy a při tom se jen propadá hlouběji do vlastní prázdnoty. Chtějí dělat revoluci! Ale proti čemu?!

Tady a teď

DE, Drama, Jakob Lass, 91 min.

Tady a teď

Hamburk, St. Pauli, silvestr. Oskar provozuje hudební klub na konci Reeperbahnu. Jeho život byl zatím jedna velká oslava, ale teď je konec: klub se musí zavřít, Oscar má velké dluhy. Poslední noc klubu bude nejdivočejší party Hamburku, kde se střetnou všichni Oscarovi přátelé a nepřátelé. Frenetický příběh jednoho večera točený podle pravidel mumblecoru.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

DE, Komedie, Andreas Dresen, 102 min.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

Timm je chudý sirotek, jehož největším bohatstvím je jeho nakažlivý smích. Právě ten chce pro sebe získat ďábelský baron Lebáď a tak dá chlapci nabídku: když mu dá svůj smích, už nikdy neprohraje sázku. Chudý chlapec tedy pohádkově zbohatne – a zchudne zároveň, protože  bez svého smíchu je jiným člověkem. Proto musí vymyslet, jak se dostat z baronových spárů…

Zahrada

DE, Drama, Sonja Maria Kröner, 97 min.

Zahrada

Léto 1976: Bernd jede se svou ženou a oběma dětmi na letní byt své právě zesnulé babičky. Schází se zde celá rodina, ale očekávaná prázdninová pohoda uprostřed zeleně je od začátku zakalená. Zatímco děti si hrají, začínají se dospělí přít o dědictví... Film o nezadržitelné ztrátě idylického místa.

Sekce: DIE DOKU

Sekce DIE DOKU přináší ty nejnovější a nejzajímavější dokumenty, které v poslední době v rámci německojazyčného filmu vznikly.

Cry Baby, Cry

AT, Dokumentární film, Antonin Svoboda, 86 min.

Cry Baby, Cry

Když přijde na svět dítě, rodiče září štěstím. Ale není to vždy tak snadné. Antonin Svoboda po dobu jednoho roku doprovází tři rodiny s novorozenci a batolaty k terapeutovi Thomasovi Harmsovi. Film o první fázi života člověka, který je zajímavý zdaleka nejen pro rodiče.

Divoké srdce

DE, Dokumentární film, Charly Hübner, Sebastian Schultz, 94 min.

Divoké srdce

Divoké srdce je film o „Feine Sahne Fischfilet“, jedné z nejúspěšnějších německých punkových kapel, a o jejím frontmanovi Janu „Monchi“ Gorkowovi. Dokument ukazuje, jak se hudebníci brání proti neonacistům a všudypřítomným pocitům prázdnoty a frustrace.

Eldorado

Dokumentární film, Markus Imhoof, 92 min.

Eldorado

Velmi osobní příběh režiséra Markuse Imhoofa ve snaze o zmapování osudů tisíců lidí na útěku do Evropy. Otázky lidskosti a společenské zodpovědnosti v dnešním světě ho zavádějí zpět do jeho dětství, k jeho empatickému vztahu k italské dívence, uprchlici Giovanně.

Hledání Ingmara Bergmana

Dokumentární film, Margarethe von Trotta, Co-Regie: Felix Moeller, Bettina Böhler, 98 min.

Hledání Ingmara Bergmana

Dokument režisérky Margarethe von Trotta, v němž vzdává hold švédskému velikánovi u příležitosti jeho 100. narozenin. O Bergmanovi vypráví ona i další umělci, které inspiroval: herečka a režisérka Liv Ullmannová, legendární španělský režisér Carlos Saura, scénárista Jean-Claude Carrière, francouzský režisér Olivier Assayas či Bergmanův krajan Ruben Östlund.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

DE, Dokumentární film, Robert Fischer, 115 min.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

Napínavý a zábavný rozhovor s jedním z nejvýraznějších režisérů posledních padesáti let, Milošem Formanem, ve kterém se osobní vzpomínky mísí s osvěžujícími názory na filmové umění. Robert Fischer natočil toto komplexní interview před 18 lety v New Yorku, ale publikováno bylo doposud jen pár desítek minut. Vzpomínka na velkého režiséra, který zemřel v dubnu 2018.

Švýcar Chris

DE / CH / HRV / FIN, Dokumentární film, Anja Kofmel, 90 min.

Švýcar Chris

Uprostřed války v Jugoslávii je nalezena mrtvola mladého novináře. O 19 let později se jeho sestřenice rozhodne vypátrat, co se stalo. Chrise vždy fascinovala válka. V 17 letech zběhl k jihoafrické armádě, později odjel jako reportér do Jugoslávie, kde se připojil k paramilitární jednotce. V kombinaci dokumentu a animovaného filmu postupně odhaluje režisérka Chrisův neuvěřitelný příběh.

Soul Kitchen

DE / FR, Komedie, Fatih Akin, 100 min.

Soul Kitchen

Turbulentní komedie o gastronomovi, jehož restaurace se od základu změní.

Lola běží o život

DE, Thriller, Tom Tykwer, 79 min.

Lola běží o život

Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti.

Good Bye, Lenin!

DE, Komedie, Wolfgang Becker, 121 min.

Good Bye, Lenin!

(Východní) Berlín na podzim 1989: matka Alexe Kernera leží po infarktu v kómatu. Tak propásne pád berlínské zdi. Probudí se znovu v létě 1990.

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

DE, Dokumentární film, Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange, 93 min.

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

Snímek je obsáhlým dokumentem a zároveň esejistickým vyjádřením lásky k době, ze které genius loci Berlína těží dodnes. Film byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2015, kde získal cenu Heiner-Carow-Preis.

Love Steaks

DE, Tragikomedie, Jakob Lass, 90 min.

Love Steaks

Love Steaks je nezávislá dokumentárně laděná tragikomedie, která vznikla bez finanční podpory velkých německých institucí a z velké části na základě improvizace.

Proti zdi

DE / TUR, Drama, Fatih Akin, 121 min.

Proti zdi

Syrové a nekompromisní drama o Němcích tureckého původu, kteří se narodili v nesprávném čase a na nesprávném místě.

V labyrintu mlčení

DE, Drama, Giulio Ricciarelli, 123 min.

V labyrintu mlčení

Strhující historické drama o mladém začínajícím prokurátorovi.

Mlha v srpnu

DE / AT, Drama, Kai Wessel, 110 min.

Mlha v srpnu

Německo, 1942: třináctiletý Ernst Lossa, syn kočovných obchodníků a poloviční sirotek, je bystrý kluk, ale zároveň trochu rebel. Za subtilní historické drama inspirované reálným osudem a stejnojmenným historickým románem Roberta Domese získal Kai Wessel Bavorskou filmovou cenou 2015 za nejlepší režii.

Vlaštovka

CH, Drama, Mano Khalil, 102 min.

Vlaštovka

Mira, Švýcarka kurdského původu, náhodou objeví dopisy svého údajně mrtvého otce.

Egon Schiele

AT / LUX, Drama, Dieter Berner, 110 min.

Egon Schiele

Počátkem 20. století patří Egon Schiele k nejprovokativnějším umělcům ve Vídni. Film je založen na románové předloze „Smrt a dívka - Egon Schiele a ženy“ od Hilde Berger.

Partneři

Hlavní partneři

Fond Budoucnosti German Films FilmFernsehFonds Bayern Ministerstvo kultury České republiky České dráhy Österreich Institut Brno
Brno Brno-Střed Präsenz Schweiz

Speciální poděkování

Kino Atlas Moravská galerie No Art Kino Lucerna Film Europe

Mediální partneři

Česko-Slovenská filmová databáze Radio 1 Radio Wave Proti šedi Časopis Freundschaft Česko-německá obchodní a průmyslová komora