FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME


PRAHA | PRAG
BRNO | BRÜNN


PLZEŇ
| PILSEN
JIHLAVA | JIHLAVA

Filmy

Sekce: DAS FILMFEST SPEZIAL

Das Filmfest opět představí českému publiku to nejnovější z filmové krajiny německy mluvících zemí. V rámci sekce DAS FILMFEST SPEZIAL se objeví velkofilmy i nezávislé snímky, které v rámci německojazyčné filmové tvorby tematicky či esteticky vynikají.

25 km/h

DE, Komedie / Roadmovie, Markus Goller, 116 min.

25 km/h

Bratři Georg a Christian se dlouhá léta neviděli a setkávají se na pohřbu svého otce. Rozhodnou se podniknout cestu přes Německo, o které kdysi v šestnácti snili, a jako dopravní prostředek si zvolí moped. Během cesty si vytvoří podivné známosti a ocitnou se v bláznivých situacích.

A co třeba Adolf?

DE, Komedie, Sönke Wortmann, 91 min.

A co třeba Adolf?

Stephan a jeho žena Elisabeth pozvali na večeři své přátele. Nálada se zlomí ve chvíli, kdy Thomas a Anna oznámí, že se jejich dítě bude jmenovat Adolf. Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných.

Atlas

DE, Drama, David Nawrath, 100 min.

Atlas

Společně se svými kolegy má stěhovák Walter, bývalý vzpěrač v letech, vyklidit soudně zabavený byt. Když se otevřou dveře jednoho starého domu, začne se domnívat, že mladý otec rodiny je jeho syn, kterého před lety opustil. Začíná opatrné sbližování a pokus zachránit mladou rodinu před nebezpečím. Ten má ovšem dalekosáhlé následky.

Byl jsem doma, ale...

DE / SRB, Drama, Angela Schanelec, 105 min.

Byl jsem doma, ale...

Phillip, dvanáctiletý syn Astrid, byl týden nezvěstný. Nyní se vrací domů, beze slova, bez vysvětlení, s poraněnou nohou. Kde byl a co tam hledal?

Melancholická dívka

DE, Komedie / Experimentální, Susanne Heinrich, 80 min.

Melancholická dívka

Během hledání vhodného místa na přespání se melancholická dívka potuluje velkoměstem – mezi uměleckými galeriemi, studii jógy a postelemi cizích mužů však pro ni není místo. Postmoderní komedie v růžové a světle modré.

Nikdy neodvracej zrak

DE / IT, Drama / Historický, Florian Henckel von Donnersmarck, 188 min.

Nikdy neodvracej zrak

Mladému umělci Kurtu Barnetovi se podaří uprchnout z východního Německa do západního. Ovšem jeho traumata z dětství a mládí ho sužují i nadále. Když však potká studentku Elisabeth, do které se zamiluje, zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy. Kurtovi ale stojí v cestě za štěstím otec Elisabeth, bývalý vrchní představitel SS Prof. Carl Seeband…

Odříznuto

DE, Thriller, Christian Alvart, 132 min.

Odříznuto

Soudní lékař Paul Herzfeld nachází během pitvy v hlavě mrtvoly lísteček s telefonním číslem jeho dcery Hannah, která byla unesena. Začíná zběsilý závod o život. Pomoc přichází s autorkou komiksů Lindou, která se společně s Herzfeldem postupně zaplétá do únoscovy sítě…

U Zlaté rukavice

DE, Drama / Thriller, Fatih Akin , 110 min.

U Zlaté rukavice

Nekompromisní portrét zvráceného psychopatického násilníka ovládaného nenávistí k ženám, sexuální nenasytností a sentimentalitou, ale také sociální studie o odvrácené straně tehdejšího ekonomického zázraku v Německu, kdy jednotlivci zmítáni válečným a poválečným chaosem trpěli naprostým nedostatkem sebedůvěry.

Wackersdorf

DE, Drama / Historický, Oliver Haffner, 122 min.

Wackersdorf

Sociálně demokratický zastupitel Hans Schuierer je pod velkým tlakem – podíl nezaměstnaných totiž nadále roste. Jako na zavolání mu však přijdou plány bavorské vlády, která chce v obci Wackersdorf vybudovat zařízení pro znovuzpracování jaderného odpadu.

Sekce: REBELLION & REVOLTE

Výstřední rebelové i nenápadní hrdinové všedního dne… Sekce REBELLION & REVOLTE se zaměřuje na ty, kteří se bouří proti společnosti, autoritám, konformitě či pravidlům. Na ty, kteří vzdorují nátlaku a útlaku, i na ty, kteří se jen nebojí jít proti proudu.

Bez věcí nad věcí

DE, Komedie, Florian David Fitz, 111 min.

Bez věcí nad věcí

Toni a Paul jsou kamarádi od mateřské školky a každý den bojují o to, kdo je lepší a větší borec. Oba spolu pracují v jednom IT start-upu a oba jsou velcí materialisté. Uzavřeli sázku, že se musí kompletně vzdát všeho konzumu. Probudí se nazí v prázdném bytě a každý den dostanou zpět pouze jednu věc. Nabízí se otázka: Co doopravdy potřebujeme?

Narušitel systému

DE, Drama, Nora Fingscheidt, 126 min.

Narušitel systému

Strhující příběh dítěte, jehož matka o něj nezvládá pečovat a s nímž si nevědí rady ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce.

Panská léta

DE, Komedie, Oskar Roehler, 110 min.

Panská léta

Bohatý manželský pár Müller-Todtovi hledají pomocníka do domácnosti. Ovíněni vyvěsí inzerát „Hledá se otrok/yně“. Bohužel si všichni jejich inzerát vyloží příliš doslovně, až na upraveného a vzdělaného Bartose a jeho ženu Lanu, kteří Müller-Todtovým poskytnou božskou péči. Situace ovšem pomalu přestává být pod kontrolou.

Plavání

DE, Drama, Luzie Loose, 102 min.

Plavání

Plachou Elisu šikanují její spolužáci. Skamarádí se se sebevědomou Antheou. Nejprve obě začnou na mobily natáčet svůj každodenní život, avšak to, co začne jen jako legrace, se mění v hořkou realitu. Tajně začnou natáčet všechny spolužáky, kteří měli dříve na Elisu spadeno, a otočí tím celou situaci.

Pryč

DE, Drama, Philipp Hirsch, 101 min.

Pryč

Začít znovu zcela od začátku, uprostřed lesa a daleko od společnosti? Vzbouřit se a jednoduše nechat vše za sebou? Protagonisté chtějí ven do přírody a pryč od jejich dosavadního života, chtějí se vzepřít zpustošené civilizaci. Každý za sebe, nejprve sám, potom společně. Že to je ale všechno – jen ne jednoduché, zažijí na vlastní kůži…

Zlatíčka

DE, Komedie, Karoline Herfurth, 107 min.

Zlatíčka

Mel, tvrdá matka samoživitelka, chce krádeží diamantu sobě a své dceři zajistit lepší život. Plán se ovšem nevyvíjí optimálně. Natrefí na Franny, která by nemohla být větším opakem Mel, a bere ji jako rukojmí.

Sekce: TENKRÁT NA VÝCHODĚ

V rámci sekce TENKRÁT NA VÝCHODĚ Das Filmfest nabídne u příležitosti 30 let od pádu Berlínské zdi celou řadu filmů, které na osobních příbězích zprostředkují události a náladu té doby. Těšit se můžete na aktuální filmy, ale i na trháky z minulého století.

Balón

DE, Drama, Michael Herbig, 125 min.

Balón

Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a více než dva roky připravovali riskantní plán. Pomocí horkovzdušného balónu, který si sami postavili, chtějí uprchnout na Západ. Balón však těsně před západoněmeckou hranicí havaruje. Začíná nebezpečný závod s časem a s policií v patách.

Fany a pes

DE / LUX / CZ / BE, Ralf Kukula, Matthias Bruhn, 86 min.

Fany a pes

Na konci léta 1989 se Fany stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila. Utekla totiž na Západ. Fany se proto vydává hledat svou kamarádku a zažívá při tom dobrodružství, které změní nejenom její život, ale i celou zem.

Gundermann

DE, Drama, Andreas Dresen, 128 min.

Gundermann

Životopisný hudební film sleduje osudy východoněmeckého písničkáře Gerharda Gundermanna, který si dokázal získat srdce publika inteligentními texty melancholických balad i rockových skladeb. Gundermann pracoval celý život v uhelných dolech a měl vyhraněné levicové názory.

Když jsme snili

DE / FR, Drama, Andreas Dresen, 117 min.

Když jsme snili

Okrajová čtvrť Lipska, krátce po pádu zdi. Rico, Dani, Paul a Mark, před nedávnem ještě pionýři v uniformách, jsou vrženi do vibrující doby krátce po znovusjednocení Německa. Včerejší pořádky neplatí, ulice najednou nabízí nečekaná dobrodružství. Čtyři přátelé tak mohou společně naplňovat své sny a čelit novým nebezpečím.

Tichá revoluce

DE, Drama, Lars Kraume, 111 min.

Tichá revoluce

Během návštěvy kina v západním Berlíně zhlédnou východoněmečtí maturanti dramatické záběry z maďarského povstání. Spontánně se v jejich hlavách zrodí myšlenka držet ve třídě minutu ticha. Toto gesto má však dalekosáhlé následky a postaví je před netušená rozhodnutí.

Ticho po výstřelu

DE, Drama / Historický, Volker Schlöndorff, 103 min.

Ticho po výstřelu

Německo v 70. letech: Přes rozpustilou anarchii se dostane Rita Vogt k terorismu, vedena svým smyslem pro spravedlnost a láskou k Andimu. Když začne tušit, že jejímu hnutí hrozí konec, vypaří se do východního Německa. S novou identitou od Stasi začne nový život. Pak ale dojde k nejhoršímu – padne berlínská zeď.

Západ

DE, Drama, Christian Schwochow, 102 min.

Západ

Dva kufry a plyšová hračka – to je všechno, co si Nelly a její syn Alexej mohou vzít s sebou do začátku nového života na Západě. Je léto koncem sedmdesátých let a Nellyn přítel je již tři roky po smrti. Od té doby, co se zabil při autonehodě, chce Nelly opustit NDR a nechat zde i vzpomínky a svůj smutek.

Životy těch druhých

DE, Drama, Florian Henckel von Donnersmarck, 137 min.

Životy těch druhých

V popředí dramatu zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.

Sekce: DIE DOKU

Sekce DIE DOKU přináší ty nejnovější a nejzajímavější dokumenty, které v poslední době v rámci německojazyčného filmu vznikly.

Berlin Bouncer

DE, Dokumentární, David Dietl, 87 min.

Berlin Bouncer

Berlínský noční život v proměnách času: od rozděleného města přes klubovou scénu devadesátek až k dnešní party metropoli. Kdo stál na začátku toho všeho? Na základě tří napínavých biografií legendárních berlínských vyhazovačů vypráví film BERLIN BOUNCER o vzestupech a pádech tohoto trendu.

Krása & pomíjivost

DE, Dokumentární, Annekatrin Hendel, 79 min.

Krása & pomíjivost

Již před pádem Berlínské zdi zachycoval Sven Marquardt na svých expresivních černobílých fotografiích scénu východoberlínské subkultury. Dnes je především díky svému nápadnému vzhledu známý jako vyhazovač legendárního techno klubu Berghain – a to i daleko za hranicemi Německa.

Protože žiješ jen jednou - Die Toten Hosen

DE, Dokumentární, Cordula Kablitz-Post, 106 min.

Protože žiješ jen jednou - Die Toten Hosen

Die Toten Hosen jsou fenomén. Kapela vznikla na začátku 80. let v Düsseldorfu a již řadu let plní svými koncerty velké haly a stadiony. Tvůrci filmu Cordula Kablitz-Post a Paul Dugdale byli v roce 2018 společně s kapelou na turné.

Vagína

DE / CH, Dokumentární, Barbara Miller, 97 min.

Vagína

Pět odvážných, inteligentních a samostatných žen. Prolamují tabu mlčení i studu, jež jim způsobila společnost a jejich náboženský svět se svými zastaralými patriarchálními strukturami. S neuvěřitelně pozitivní energií a plné síly se tyto ženy zasazují za sexuální osvětu a sebeurčení všech žen.

Sekce: RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ

Švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád třetí říše a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, budou spolu s dalšími filmovými klenoty k vidění v rámci retrospektivní sekce RETROSPEKTIVE: BRUNO GANZ.

Americký přítel

DE / FR, Drama / Thriller, Wim Wenders , 123 min.

Americký přítel

Řemeslník Jonathan žije se svou rodinou v Hamburku, kde má dílnu a vyrábí v ní rámy na obrazy. Trpí poruchou srážlivosti krve a je přesvědčen, že nemoci brzy podlehne. Jednoho dne se objeví neznámý Francouz s neuvěřitelnou nabídkou: má odjet do Paříže a za 250.000 marek zde zavraždit jednoho mafiána.

Behind Me - Bruno Ganz

DE / CH, Dokumentární, Norbert Wiedmer, 85 min.

Behind Me - Bruno Ganz

Na cestách s hercem Bruno Ganzem, který na nejrůznějších místech hraje v nejrůznějších rolích. Hraje ale také Bruna Ganze a roli doktora Fausta, který se zoufale pokouší dopátrat toho, „čím zevnitř pohromadě drží svět“. Cesta za sebeurčením, s vlastními pochybami jakožto jediným společníkem a s vírou v tvůrčí sílu poezie.

Nebe nad Berlínem

DE / FR, Drama, Wim Wenders , 127 min.

Nebe nad Berlínem

Andělé Cassiel a Damiel se opováží nesouhlasit s Bohem a tak jsou vyhnáni na zem – do Berlína. Nebe nad Wendersovým Berlínem je plné andělů v kabátech, kteří si – viditelní pouze dětem – přisvojují smrtelnost. Damiel se zamiluje do akrobatky Marion a nic si nepřeje toužebněji, než stát se také člověkem. 

Pád třetí říše

DE / AT / IT, Drama / Historický, Oliver Hirschbiegel , 156 min.

Pád třetí říše

Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od zbytku Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler (Bruno Ganz) sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm. Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu.

Sekce: SHORTS

Během filmového večera se díky atraktivnímu výběru snímků budete moci mnohokrát přesvědčit, že kvalitní film nemusí nutně mít 90 minut.

Partneři

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Partneři

German Films FilmFernsehFonds Bayern Repräsentanz des Freistaats Bayern in der Tschechischen Republik Verbindungsbüro des Freistaates Sachsen in Prag Karl May Museum Ministerstvo kultury České republiky České dráhy DHL Österreich Institut Brno Brno Präsenz Schweiz

Speciální poděkování

Kino Lucerna Kino Atlas No Art Kino Dukla DEPO2015 Kino 35

Mediální partneři

Radio Wave Radio 1 Česko-německá obchodní a průmyslová komora Česko-Slovenská filmová databáze Proti šedi Express FM