FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

 
DAS FILMEST 2023


 

PRAHA | 19.–24.10.
BRNO | 30.10.–05.11.
OLOMOUC | 01.–09.11.

Zpět

Franziska Stünkel

Franziska Stünkel

Franziska Stünkel | režisérka a umělecká fotografka

Franziska Stünkel, narozená v roce 1973 v Göttingenu, studovala film a umění fotografie na Kunsthochschule Kassel a na Hochschule für Bildende Kunst Hannover. V návaznosti na získání diplomu se stala studentkou profesora Uweho Schradera. V rámci ročního stipendia „Talents 2003“ získala pro svou práci důležité podněty od dánského scenáristy Mogense Rukova (Das Fest).

V roce 2006 měl na FilmFestu v Mnichově premiéru její první celovečerní hraný film Vineta. Film získal několik ocenění a byl pozván na mezinárodní festivaly. V roce 2012 natočila Franziska Stünkelová jako hlavní režisérka patnáctihodinový dokumentární film Der Tag der Norddeutschen (Den severních Němců), který vznikl ze 750 hodin filmového materiálu a ukazuje život 121 lidí během jediného dne. Její nejnovější film Nahschuss (Střela zblízka) měl mezinárodní premiéru v říjnu 2021 na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Film byl ohodnocen jako „obzvláště cenný“ a získal cenu Förderpreis Neues Deutsches Kino a cenu One Future na FilmFestu v Mnichově.

Vedle své režisérské práce se Franziska Stünkel už deset let věnuje práci na svém dlouhodobém fotografickém projektu Coexist. Intenzivně se zabývá koexistencí rozmanitých rovin lidského bytí. Její fotografické práce z Asie, Evropy, Afriky a Ameriky jsou k vidění v různých muzeích a galeriích a jsou zastoupeny mimo jiné ve sbírce Sprengelova muzea v Hannoveru.

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Partneři

German Films FilmFernsehFonds Bayern Repräsentanz des Freistaats Bayern in der Tschechischen Republik FFA Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz Kino Ponrepo Österreich Institut Brno DHL

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art Olmützer Kulturtage Muzeum umění Olomouc

Mediální partneři

Český rozhlas Vltava Radio Wave Radio 1 Express FM Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi