FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

DAS SOMMERKINO
2024

 
PRAHA
| PRAG
TISÁ | TISSA
ČERVEN–SRPEN

Filmy

Láska mezi regály

DE, 2018, Drama, 125 min.

Láska mezi regály

Christian nastoupil jako pomocná síla ve velkoobchodě. Ujme se ho veterán Bruno a zasvěcuje ho do mikrokosmu, v němž se žije podle specifických pravidel a ve svérázných bublinách jednotlivých oddělení. Při jedné z pauz potkává Christian prostořekou a okouzlující Marion z oddělení sladkostí… Láska mezi regály je křehká, civilní a realistická romance z místa, kde není vidět na nebe. 

Soul Kitchen

DE / FR, Komedie, 100 min., 2009

Soul Kitchen

Turbulentní komedie o gastronomovi, jehož restaurace se od základu změní.

Good Bye, Lenin!

DE, Komedie, 121 min., 2003

Good Bye, Lenin!

(Východní) Berlín na podzim 1989: matka Alexe Kernera leží po infarktu v kómatu. Tak propásne pád berlínské zdi. Probudí se znovu v létě 1990.

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

DE, Dokumentární, 93 min., 2015

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

Snímek je obsáhlým dokumentem a zároveň esejistickým vyjádřením lásky k době, ze které genius loci Berlína těží dodnes. Film byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2015, kde získal cenu Heiner-Carow-Preis.

Pozdravy z Fukušimy

DE, Drama, 104 min., 2016

Pozdravy z Fukušimy

Marie cestuje jako dobrovolnice do Japonska, do prefektury Fukušima, kde chce pomáhat místním obyvatelům po jaderné katastrofě z roku 2011. Mladá žena, utíkající z Německa před bortícími se sny o vlastní budoucnosti, má pomoci přeživším, kteří i po letech žijí v nouzovém ubytování. Brzy ale poznává, že úkol není pro ni.

Léto v Kreuzbergu

DE, Drama / Romantický, 94 min., 2020

Léto v Kreuzbergu

Léto v berlínské čtvrti Kreuzberg je k nesnesení horké. Pro čtrnáctiletou Noru, která s kamarády chodí na městský plavečák a baví se videi pro svůj Instagram, emocionální teplota vystoupá ještě výš. Seznámí se totiž s okouzlující a rozevlátou Romy a prožívá s ní intenzivní první lásku.

Soul of a Beast

CH, Drama, 110 min., 2021

Soul of a Beast

V letním opojení se mladý otec Gabriel zamiluje do tajemné Corey, přítelkyně svého nejlepšího kamaráda Joela. Po potyčce mezi Gabrielem a Joelem dojde ke smrtelné nehodě. Gabriel se v reakci na největší trauma svého života uchýlí do divoké krajiny svého srdce, kde je fantazie silnější než realita.

Bytná

AT, Drama, 102 min., 2023

Bytná

Prekariát se setkává s vybranou společností: Sebastian Brauneis vypráví ve svém nízkorozpočtovém filmu příběh o vztahu nájemnice a její bytné, v němž právo nutně neznamená spravedlnost. Satirický a sociálně kritický komentář ke stavu rakouského trhu s nemovitostmi plný propracovaných postav a vyhrocených dialogů.

Alma & Oskar

DE / AT / CH / CZ, Drama, 88 min., 2022

Alma & Oskar

Po smrti Gustava Mahlera leží vídeňská smetánka Almě Mahler u nohou. Alma je však nesnáší a raději si začne románek s malířem Oskarem Kokoschkou, který je považován za enfant terrible umělecké scény. Rozdílné životní styly se střetávají a nastává hra o moc a závislost, která Almu a Oskara přivede na pokraj sebezničení.

Úkryt

CH, Drama, 82 min., 2022

Úkryt

Během prázdnin v odlehlé chatě hluboko ve švýcarských horách se otec a jeho malý syn snaží najít cestu jeden ke druhému. Dny plné her a dobrodružství plynou a malému Bennovi postupně dochází, že jeho otec už svůj návrat do civilizace neplánuje. Minimalistický příběh s poutavou kamerou o svobodě, vzdoru i přijetí.

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Partneři

Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz German Films Österreich Institut Brno

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art Muzeum umění Olomouc Olmützer Kulturtage

Mediální partneři

Český rozhlas Vltava Radio Wave Radio 1 Totalfilm Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi ČFSD Tschechien News