FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

DAS FILMFEST
2024

 
PRAHA
| 16.–20.10.
BRNO
| 22.–26.10.
OLOMOUC
| 1.–5.11.

Zpět

Shorts I: Feinkošt

Sekce SHORTS
Země DE, CZ
Žánr Krátkometrážní
Jazyk německy, česky
Titulky cs / de
Délka 85 min.
Rok 2019

MFDF ELEBE DOCK společně s AG Kurzfilm sestavili program krátkých českých a německých filmů FEINKOŠT. Letošní turné se zaměří na krátké dokumentární filmy: od animovaných po klasické nebo i ne zcela vážně brané dokumenty. Těšit se můžete na opravdové filmové lahůdky!

Kdo se se mnou zatočí
CZ 2019, Adela Křižovenská, 7 min.
Sametová revoluce u nás změnila hodně věcí, ale jako by se tématu ústavní péče úplně vyhnula. Ohrožené děti touží po láskyplném zázemí, to jim ani přes nejlepší úmysly „tety“ z ústavů nedokážou zajistit. Většina svěřenců tak po opuštění ústavu končí na ulici nebo se stávají pachateli či oběťmi trestných činů. Co se musí stát, aby se systém dominantní ústavní péče překlopil na stranu péče rodinné?

eadem cutis: stejná kůže
DE 2019, Nina Hopf, 6 min
Experimentální animovaný dokument otevírá téma identity, genderu a spokojenosti s vlastním tělem. John, bratr-dvojče režisérky, nahlíží do svého nitra a chce být vnímán jako člověk, kterým je teď – ne tím, kým byl. Aby snímek vytvořila, použila autorka přes 500 otisků svých i svého bratra.

M E Z E R Y
CZ 2019, Nora Štrbová, 8 min
Co když nám úplně selže centrum krátkodobé paměti? Ztráta orientace v prostoru i zapomenutí toho, co se stalo před chvilkou, se stává součástí každého dne. Nikdy ale neplatilo víc, že svůj život máme prožívat v přítomnosti, každý jeho okamžik.

Apparatgeist
CZ 2019, Marie-Magdalena Kochová, 11 min
Mobilní telefon se stal naší prodlouženou rukou, závislostí, ale i oknem do duše. Nedílná součást každodenního života, která nám ho dokáže vylepšit jedním kliknutím, filtrem nebo lajkem. Co všechno díky němu sdílíme s okolním světem, jaké hranice si nastavujeme a jak mobil ovládá náš den? A prožíváme svůj život ještě vůbec?

Navigatúra
DE 2019, Carsten Knoop, Dorit Kiesewetter, 3 min
„Přepočítávám… Po sto padesáti metrech zabočte doprava.“ Abychom se dostali vzniku GPS na kloub, je třeba jít daleko do historie. Carl Friedrich Gauss je jeden z nejznámějších matematiků a fyziků v dějinách lidstva. Bez jeho výzkumu by současná moderní GPS navigace neexistovala. Ale nejsme díky naší pohodlnosti paradoxně víc a víc ztracení?

Hnůj vezdejší
CZ 2019, Nikola Krutilová, 24 min
Jaká je současná podoba zemědělství a posunula se během let vůbec někam? Mozaika záběrů ukazuje obrazy zpracování potravin jako krmiva pro hospodářská zvířata, která se potulují mezi vraky aut a zchátralými staveními. Beze slov přihlížíme dojení koz, probublávání rozbláceného povrchu, práci těžké techniky i podřezávání dobytka. Syrovost jednoho dne.

Požár
DE 2019, Jan Koester, 5 min
Když se starosta vesnice rozhodne přijmout několik desítek uprchlíků, on i jeho rodina jsou zaplaveni vlnou nenávistí a zloby. Krátký animovaný film ukazuje odvahu jednoho člověka v jeho přesvědčení postavit se za správnou věc.

Směny
DE 2019, Verena Wagner, 21 min
Observační dokument z německé sklárny poblíž českých hranic. Každodenní realita se filmovým zpracováním blíží básni svalů, rozžhavených pecí a tekoucího skla, ke které se s rozdělením přidává ptačí zpěv.

Praha, Kino Atlas
St 21. 10. 2020 20:00

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Partneři

Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz German Films Österreich Institut Brno

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art Muzeum umění Olomouc Olmützer Kulturtage

Mediální partneři

Český rozhlas Vltava Radio Wave Radio 1 Totalfilm Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi ČFSD Tschechien News