FESTIVAL
NĚMECKY MLUVENÝCH
FILMŮ

FESTIVAL
DEUTSCHSPRACHIGER
FILME

DAS SOMMERKINO
2024

 
PRAHA
| PRAG
ČERVEN–SRPEN

Archiv filmů

25 km/h

DE, Komedie / Roadmovie, 116 min., 2018

25 km/h

Bratři Georg a Christian se dlouhá léta neviděli a setkávají se na pohřbu svého otce. Rozhodnou se podniknout cestu přes Německo, o které kdysi v šestnácti snili, a jako dopravní prostředek si zvolí moped. Během cesty si vytvoří podivné známosti a ocitnou se v bláznivých situacích.

3

DE, Drama, 119 min., 2009/2010

3

Drama o dvojici, která se zamiluje do stejného muže. Vztah Hanny a architekta Simona se během posledních dvaceti let už trochu opotřeboval. Zdá se, že žijí spíš minulostí, namísto aby věřili ve společnou budoucnost. Oba se zamilují do stejného muže a o svých sexuálních dobrodružstvích nic netuší. 

3 dny v Quiberonu

DE / AT / FR, 2018, Drama, 115 min.

3 dny v Quiberonu

Romy Schneider je pro mnohé ztělesněním císařovny Sissi. Do francouzského letoviska Quiberon ale přijíždí zlomená žena, herečka na soumraku kariéry se sklony k alkoholismu a depresím. V melancholických kulisách přímořského letoviska má vedle ozdravných procedur absolvovat i velké interview. Film je hluboce působivým a dojemným portrétem výrazné osobnosti.

303

DE, 2018, Roadmovie, 145 min.

303

Jan je přesvědčený, že člověk je od přírody egoistický. Julie si naopak myslí, že člověk je v jádru empatický a nabídne Janovi svezení ve svém obytňáku. Jan míří do Španělska, kde chce poznat svého pravého otce, Julie je zase na cestě za přítelem do Portugalska. Vzájemně si otevírají své světy a s každým ujetým kilometrem je pro ně stále těžší, nezamilovat se do sebe…  

3přátelé2nepřátelé

AT, Drama, 109 min., 2019

3přátelé2nepřátelé

Johanna, Franzi a Emil pracují za mizernou mzdu ve stejné firmě. Když má pozici šéfa převzít sadistický patolízal Karli, společně se tomu brání. Co za jedné vídeňské letní noci začíná slovy, končí činy. Kritika kapitalismu jako osvěžující lehká bezrozpočtová letní pohádka ve stylu „nové vlny“, která sama sebe nebere příliš vážně a zvedne náladu nejen díky skvělému soundtracku.

99 Moons

CH, Drama, 110 min., 2022

99 Moons

28leté vědkyni jsou bližší čísla než lidé a sexuální uspokojení nachází v anonymních setkání. Její pravidlo zní: jednou a nikdy více. Ale schůzka s 33letým Frankem neprobíhá podle plánu a Bigna přestává mít věci pod kontrolou. Dva protikladní lidé, kteří se náhodou setkají a zapletou do vášnivého vztahu.

A co třeba Adolf?

DE, Komedie, 91 min., 2018

A co třeba Adolf?

Stephan a jeho žena Elisabeth pozvali na večeři své přátele. Nálada se zlomí ve chvíli, kdy Thomas a Anna oznámí, že se jejich dítě bude jmenovat Adolf. Diskuze o špatných a dobrých jménech začne přecházet v psychologickou hru, během které jsou s požitkem servírovány ty nejhorší hříchy z mládí a největší tajemství všech přítomných.

A zítra budete mrtví

DE / CH, Drama, 115 min., 2021

A zítra budete mrtví

Film podle skutečné události popisuje příběh mladého švýcarského páru, který byl v roce 2011 unesen na jejich cestách v Pákistánu a následně předán Talibanu. Po 8 měsících v život ohrožujících podmínkách se jim podaří, jako zatím jediným civilistům, Talibanu uprchnout. Dvojici společný boj o přežití stmeluje i rozděluje. 

Absurdistán

DE, Komedie, 87 min., 2008

Absurdistán

Absurdistán – místo, stav, nebo snad pocit? V každém případě jde o snímek romantický, surreálný, poetický a nadčasově okouzlující: režisér Veit Helmer zasadil svůj třetí hraný film na okraj reality, kde se mísí pohádka s magií a vizemi.

Adam a Evelyn

DE, Drama, 100 min., 2008

Adam a Evelyn

Příběh lásky na pozadí politického převratu v NDR. Vztah Evelin a Adama prochází krizí, proto se Evelin rozhodne odjet sama na dovolenou k Balatonu. Adam se vydá za ní. Je léto roku 1989, hranice mezi Maďarskem a Rakouskem se otvírají. Pro Evelyn je to šance na nový život, pro Adama to znamená ohrožení života, ve kterém bylo dobře.

Aguirre, hněv Boží

BRD, Drama / Historický, 94 min., 1972

Aguirre, hněv Boží

Herzogův Aguirre, hněv Boží je jedním z velkých tíživě vizionářských filmů. Vypráví příběh expedice konkvistadora Gonzala Pizarra, který v letech 1560-61 vedl hrstku mužů do peruánského deštného pralesa, přitahován příběhy o zmizelém městě.

Alma & Oskar

DE / AT / CH / CZ, Drama, 88 min., 2022

Alma & Oskar

Po smrti Gustava Mahlera leží vídeňská smetánka Almě Mahler u nohou. Alma je však nesnáší a raději si začne románek s malířem Oskarem Kokoschkou, který je považován za enfant terrible umělecké scény. Rozdílné životní styly se střetávají a nastává hra o moc a závislost, která Almu a Oskara přivede na pokraj sebezničení.

Almanya – vítejte v Německu

DE, Komedie, 101 min., 2011

Almanya – vítejte v Německu

Hüseyin Yilmaz z turecké Anatolie dorazil do Německa jako „gastarbajtr“ v roce 1964. Zanedlouho se má stát německým občanem a snaží se přesvědčit svou manželku, děti a vnoučata, aby s ním jeli na cestu do jeho staré vlasti. 

ALPY

AT, Dokumentární, 88 min., 2022

ALPY

Film o jednom z nejvíce fascinujících pohoří ve středu Evropy a jeho obyvatelích, kteří mají často navzdory obtížným podmínkám hluboký vztah ke svému domovu. Robert Schabus se vydává na cestu na statky, do manufaktur i do zimních středisek a výmluvně ukazuje napětí mezi ekonomickými a ekologickými zájmy.

Amazonky velkoměsta

DE / CH, Dokumentární, 66 min.

Amazonky velkoměsta

Režisérku zavedla její touha po dobrodružství z Lucernu do pulzujícího Berlína. Zde se vydává hledat novodobé Amazonky, ženy bojovnice, které se svým způsobem života vymykají konvenčním představám o ženství. Doprovází tak MMA zápasnici Marynu Ivashko, bývalou kurdskou vojačku Zilan či úspěšnou DJku That Fucking Sara. Vtipný dokument o postavení ženy bojovnice ve společnosti.

Americký přítel

DE / FR, Drama / Thriller, 123 min., 1977

Americký přítel

Řemeslník Jonathan žije se svou rodinou v Hamburku, kde má dílnu a vyrábí v ní rámy na obrazy. Trpí poruchou srážlivosti krve a je přesvědčen, že nemoci brzy podlehne. Jednoho dne se objeví neznámý Francouz s neuvěřitelnou nabídkou: má odjet do Paříže a za 250.000 marek zde zavraždit jednoho mafiána.

Arthur & Claire

DE / AT / NL, 2017, Tragikomedie, 98 min.

Arthur & Claire

V Amsterdamu se setkávají dva lidé, kteří svůj život již uzavřeli. Arthur, který už plánoval jen jednu poslední večeři, však náhodou naruší plány mladé Claire. Ze dvou lidí unavených životem se stanou nečekaní spojenci proti osudu… Lakonicky a s černým humorem vypráví tato tragikomedie, jak se rezignace může proměnit v naději, i když je už skoro pozdě.

Atlas

DE, Drama, 100 min., 2017

Atlas

Společně se svými kolegy má stěhovák Walter, bývalý vzpěrač v letech, vyklidit soudně zabavený byt. Když se otevřou dveře jednoho starého domu, začne se domnívat, že mladý otec rodiny je jeho syn, kterého před lety opustil. Začíná opatrné sbližování a pokus zachránit mladou rodinu před nebezpečím. Ten má ovšem dalekosáhlé následky.

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

DE, Dokumentární, 93 min., 2015

B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989

Snímek je obsáhlým dokumentem a zároveň esejistickým vyjádřením lásky k době, ze které genius loci Berlína těží dodnes. Film byl uveden v sekci Panorama na Berlinale 2015, kde získal cenu Heiner-Carow-Preis.

Balón

DE, Drama, 125 min., 2018

Balón

Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a více než dva roky připravovali riskantní plán. Pomocí horkovzdušného balónu, který si sami postavili, chtějí uprchnout na Západ. Balón však těsně před západoněmeckou hranicí havaruje. Začíná nebezpečný závod s časem a s policií v patách.

Behind Me - Bruno Ganz

DE / CH, Dokumentární, 85 min., 2002

Behind Me - Bruno Ganz

Na cestách s hercem Bruno Ganzem, který na nejrůznějších místech hraje v nejrůznějších rolích. Hraje ale také Bruna Ganze a roli doktora Fausta, který se zoufale pokouší dopátrat toho, „čím zevnitř pohromadě drží svět“. Cesta za sebeurčením, s vlastními pochybami jakožto jediným společníkem a s vírou v tvůrčí sílu poezie.

Berlín Alexanderplatz

DE, Drama, 183 min., 2020

Berlín Alexanderplatz

Ústřední postavou je herec Welket Bungué v roli Francise, kterému se podařilo uprchnout ze západní Afriky a touží po slušném životě. Krátce je mu dopřáno prožít štěstí, ale Berlín, který zde ztělesňuje jeviště světa, jej zcela pohltí. Epos o naději a selhání, o společnosti a outsiderství. 

Berlin Alexanderplatz

BRD, Drama, 930 min., 1980

Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz je nevýznamnější z filmů Rainera Wernera Fassbindera (1945–1982), se svými 930 minutami také zdaleka nejdelší. Fassbinderův Berlin Alexanderplatz je prostřední ze tří dosavadních pokusů adaptovat pro film experimentální román Alfreda Döblina z roku 1929.

Berlin Bouncer

DE, Dokumentární, 87 min., 2019

Berlin Bouncer

Berlínský noční život v proměnách času: od rozděleného města přes klubovou scénu devadesátek až k dnešní party metropoli. Kdo stál na začátku toho všeho? Na základě tří napínavých biografií legendárních berlínských vyhazovačů vypráví film BERLIN BOUNCER o vzestupech a pádech tohoto trendu.

Berlín je v Německu

DE, Drama, 90 min., 2001

Bernský zázrak

DE, Komedie / Drama, 118 min., 2003

Bernský zázrak

Richard Lubanski se v roce 1954 vrací do Essenu po deseti letech ve válečném zajetí. Obzvlášť jedenáctiletý Matthias si pod přísnou rukou otce hodně vytrpí.

Beuys

DE, Dokumentární, 107 min., 2017

Beuys

Beuys. Muž s kloboukem, plstí a tukovým rohem. Třicet let po jeho smrti se nám jeví jako vizionář, který předběhl svou dobu. Beuys boxoval, papouškoval, přednášel a vysvětloval umění mrtvému králíkovi. „Chcete dělat revoluci bez smíchu?“ ptá se – a směje se. Jeho rozšířené pojetí umění ho zavedlo přímo do centra společenských debat, které jsou dodnes aktuální.

Bez věcí nad věcí

DE, Komedie, 111 min., 2018

Bez věcí nad věcí

Toni a Paul jsou kamarádi od mateřské školky a každý den bojují o to, kdo je lepší a větší borec. Oba spolu pracují v jednom IT start-upu a oba jsou velcí materialisté. Uzavřeli sázku, že se musí kompletně vzdát všeho konzumu. Probudí se nazí v prázdném bytě a každý den dostanou zpět pouze jednu věc. Nabízí se otázka: Co doopravdy potřebujeme?

Bio Junior I - Kraťasy pro nejmenší

ca. 60 min.

Bio Junior I - Kraťasy pro nejmenší

Pásmo krátkých filmů pro ty úplně nejmladší diváky. Mimozemské brambory, přátelské příšery nebo zamilované žabky budou bavit diváky od šesti do jedenácti let. všechny filmy jsou srozumitelné pro diváky bez ohledu na věk a jejich jazykové vybavení!

Blue My Mind

CH, 2017, Drama, 97 min.

Blue My Mind

Nová adresa, nová škola, noví spolužáci. Nic z toho není pro patnáctiletou Miu jednoduché, natož samozřejmé. Na otázku, zda je adoptovaná, nedostane doma odpověď. Škola je nutné zlo, ale taky místo, kde je možné najít nové kamarády. Mia se tak dostává mezi partu znuděné mládeže bavící se sexem, drogami a mimosmyslovými zážitky. 

Byl jsem a budu

DE / FR, Drama / Romantický, 122 min., 2019

Byl jsem a budu

Film o dvou lidech, kteří navzdory vnitřním i vnějším rozporům naleznou lásku i sami sebe. Filmem Byl jsem a budu se držiteli studentského Oscara Ilkeru Çatakovi (Tenkrát v zemi indiánů) podařilo vytvořit působivý milostný příběh s vypointovaným vtipem mimo rámec kulturních a společenských konvencí.

Byl jsem doma, ale...

DE / SRB, Drama, 105 min., 2019

Byl jsem doma, ale...

Phillip, dvanáctiletý syn Astrid, byl týden nezvěstný. Nyní se vrací domů, beze slova, bez vysvětlení, s poraněnou nohou. Kde byl a co tam hledal?

Byli jednou dva rebelové…

AT, Komedie, 104 min., 2019

Byli jednou dva rebelové…

Ruský kamarád ze studií volá o pomoc, a tak jeho vídeňští přátelé spontánně rozjedou záchrannou akci. To, co Vídeňané chápou zpočátku jako dobrodružství, však brzy ohrožuje staré přátelství a vzájemné vztahy. Především  proto, že si pojem „pomoc“ každý vykládá po svém… Svižná, ale i hořkosladká komedie se špičkovým hereckým obsazením.

Bytná

AT, Drama, 102 min., 2023

Bytná

Prekariát se setkává s vybranou společností: Sebastian Brauneis vypráví ve svém nízkorozpočtovém filmu příběh o vztahu nájemnice a její bytné, v němž právo nutně neznamená spravedlnost. Satirický a sociálně kritický komentář ke stavu rakouského trhu s nemovitostmi plný propracovaných postav a vyhrocených dialogů.

Casting

DE, 2017, Komedie, 91 min.

Casting

Režisérka Vera hledá ideální obsazení pro svůj televizní debut. První natáčecí den se blíží, přesto stále nemá představitele hlavní role. Jediný, kdo má ze situace radost, je Gerwin, který se živí jako zkušební partner. Když hlavní herec náhle ukončí spolupráci, cítí příležitost...Komorní drama s nádechem absurdna, upírající nemilosrdný pohled do hlubin lidských vztahů.

Celý život

DE / AT, Drama, 115 min., 2023

Celý život

Film vypráví životní příběh sirotka Andrease Eggera, který zpočátku pracuje na farmě Kranzstockerů. Připojí se k pracovní četě a pronajme si pro sebe a svou velkou lásku Marii prostou dřevěnou chatu. Jejich společné štěstí však přeruší druhá světová válka a následné uvěznění. Teprve po mnoha letech se Andreas do údolí vrací. Kandidát na Oscara.

Chléb

AT, Dokumentární, 94 min., 2020

Chléb

Žádná jiná potravina nemá v naší kultuře takovou hodnotu jako chléb. Ale víme vlastně, co každý den jíme? Chléb si již dávno přivlastnily velké korporace. Pekaři po celém světě se tomu s velkým odhodláním a notnou dávkou kreativity snaží čelit. Bude chleba v budoucnosti už jen umělým produktem? Přežije pekařské řemeslo?

Cleo

DE, 101 min., 2019

Cleo

Berlín hraje v tomto filmu hlavní roli, jde o duši města. Duchové berlínských legend srší vědomostmi, zatímco se Cleo zoufale pokouší dosáhnout toho, aby se osudové rány v jejím dětství nikdy nestaly. Společně se třemi podivnými, ale milými průvodci se vydává zpátky časem.

Coming Out

NDR, Drama, 113 min., 1989

Coming Out

Setkání s Matthiasem zasáhne Philippa jako blesk z čistého nebe. V ten okamžik mu dojde, co tušil a na co celý svůj život podvědomě čekal. Je tu ale Tanja, která Matthiase miluje a čeká s ním dítě. A jsou tu také společenské předsudky vůči homosexuálům.

Cops

AT, 2018, Drama, 92 min.

Cops

Christoph se účastní výcviku speciální jednotky vídeňské policie WEGA. Když jednou v údajné sebeobraně vystřelí na muže, jeho kolegové ho oslavují jako hrdinu. On však trpí záchvaty paniky. Zatímco se vnitřně potýká s pocity bezmoci, snaží si navenek zachovat obraz silného muže. Rychlý policejní thriller, který vyhrál herecké i divácké ceny na mezinárodních filmových festivalech.

Crossing the Bridge - Zvuky Istanbulu

DE, Dokumentární, 91 min., 2004/2005

Crossing the Bridge - Zvuky Istanbulu

Alex Hacke, člen německé avantgardní skupiny Einstürzende Neubauten, je znalcem nejrůznějších hudebních stylů a žánrů a neúnavný hudební experimentátor. V tomto snímku se vypravuje zachytit hudební rozmanitost Istanbulu s cílem zaznamenat co nejširší spektrum současné turecké hudby, od moderní elektronické hudby přes hip hop až ke klasickým arabským melodiím, kurdským pohřebním písním či orientální komorní hudbě.

Cry Baby, Cry

AT, 2017, Dokumentární, 86 min.

Cry Baby, Cry

Když přijde na svět dítě, rodiče září štěstím. Ale není to vždy tak snadné. Antonin Svoboda po dobu jednoho roku doprovází tři rodiny s novorozenci a batolaty k terapeutovi Thomasovi Harmsovi. Film o první fázi života člověka, který je zajímavý zdaleka nejen pro rodiče.

Curveball

DE, Komedie / Drama, 108 min., 2020

Curveball

Curveball vypráví skutečný příběh jedné z největších fake news v novodobé historii. Expert Spolkové zpravodajské služby (BND) na biologické zbraně Arndt Wolf je posedlý teorií, že Irák vyrábí viry antraxu. Vykonstruovaný příběh rozjede sled událostí, které navždy změní světovou politiku… 

Daleko od domova

DE, Rodinný, 92 min., 2019

Daleko od domova

Ben se musí se svou rodinou přestěhovat z vesnice, kterou má brzy pohltit otevřená hnědouhelná jáma, do nedalekého města. Zde se potkává se syrským uprchlíkem Tariqem. Nejdříve jsou ve škole i ve fotbale konkurenty, brzy však zjistí, že je spojuje více, než si dokázali představit. 

Davos

AT, Dokumentární, 100 min., 2020

Davos

Více než rok sledovali Daniel Hoesl a Julia Niemann každodenní život v Davosu, kde se v roce 2020 konalo 50. výroční zasedání Světového ekonomického fóra. Co pohání náš svět, se v Davosu stává paradigmatickým: Běžný život v kontrastu ke globální elitě, která operuje bez skrupulí v jakémkoli prostředí, virtuálně, odtržená od reality. Davos je film o rovnováze a o kontrastu, o kapitalismu v našem rozdrobeném světě a o vlivu těch mocných na ty ostatní.

Démon

DE, Drama, 94 min., 2020

Démon

Od sebevraždy bratra pociťuje sedmnáctiletá Rebekka ve svém dokonalém vesnickém světě hlubokou prázdnotu. Prostřednictvím jeho nejlepšího přítele, outsidera Vincenta, konečně najde přístup ke své bolesti. Navzdory odporu rodičů se mezi nimi rozvine milostný vztah, který je stejně léčivý jako destruktivní. 

Diagnóza: neschopni vztahu

DE, Komedie, 84 min., 2021

Diagnóza: neschopni vztahu

Tim údajně není schopen navazovat vztahy. Když se však zamiluje do svého ženského zrcadlového obrazu Ghost, ocitne se náhle na druhé straně randícího pekla.

Dívka z jehlového parku

CH, Drama, 100 min., 2020

Dívka z jehlového parku

Po rozprášení veřejné drogové scény na náměstí Platzspitz v Curychu se jedenáctiletá Mia přestěhuje se svojí drogově závislou matkou na venkov. Mia utíká do smyšleného světa za svým imaginárním kamarádem Buddym. Hudebně nadaný Buddy a také přátelství, která Mia navazuje ve skupině dětí z podobných poměrů, jí dodávají sílu postavit se své matce.

Divoké srdce

DE, 2017, Dokumentární, 94 min.

Divoké srdce

Divoké srdce je film o „Feine Sahne Fischfilet“, jedné z nejúspěšnějších německých punkových kapel, a o jejím frontmanovi Janu „Monchi“ Gorkowovi. Dokument ukazuje, jak se hudebníci brání proti neonacistům a všudypřítomným pocitům prázdnoty a frustrace.

Dokud nebudeme volní

CH, Drama, 117 min., 2020

Dokud nebudeme volní

Drama natočené podle skutečné události vypráví příběh zločince Waltera Stürma. Jeho útěky z vězení z něj učinily symbol levice v boji proti policejní brutalitě ve Švýcarsku v 70. a 80. letech. Film o ambivalenci svobody sleduje také Barbaru Hug, bojovnici za lidská práva v tehdy politicky rigidní zemi.

Doprovodný program: Der KONTAKT

Doprovodný program: Der KONTAKT

Egon Schiele

AT / LUX, Drama, 110 min., 2016

Egon Schiele

Počátkem 20. století patří Egon Schiele k nejprovokativnějším umělcům ve Vídni. Film je založen na románové předloze „Smrt a dívka - Egon Schiele a ženy“ od Hilde Berger.

Eismayer

AT, 87 min., 2022

Eismayer

Nadporučík Eismayer je nejobávanějším instruktorem v rakouské armádě a vede dvojí život – na veřejnosti působí jako typický macho, ve skutečnosti je však gay. Když na vojenský výcvik nastoupí jeden mladý voják, který svou homosexualitu neskrývá, a Eismayer se do něj zamiluje, obrátí se Eismayerův svět vzhůru nohama. Založeno na skutečných událostech.

Ekocida

DE, Drama / Dokumentární, 90 min., 2020

Ekocida

Soudní drama Ekocida se odehrává v roce 2034, kdy už jsou důsledky klimatických změn ničivé. Řada zemí je kvůli suchu a záplavám na pokraji zhroucení. V soudní budově v Berlíně se odehrává proces. Dva právníci zastupují 31 zemí, které žádají o podporu a žalují německou politiku, že udělala příliš málo pro to, aby zabránila katastrofě.

Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu

AT, Dokumentární, 96 min., 2022

Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu

Zázračné dítě, kontroverzní spisovatelka, feministka, nositelka Nobelovy ceny. Elfriede Jelinek. Claudia Müller ve svém dokumentu vytváří filmový portrét jedné z nejrenomovanějších a nejdiskutovanějších postav rakouské soudobé literatury. Režisérka ukazuje unikátní archivní záběry a do popředí staví autorčinu uměleckou hru s jazykem.

Emil a detektivové

DE, Rodinný, 107 min., 2001

Emil a detektivové

Aktualizovaný remake slavného románu Ericha Kästnera: Dvanáctiletý Emil Tischbein je na cestě z městečka u Baltského moře do Berlína okraden podvodníkem. Po příjezdu pronásleduje pachatele a brzy najde podporu u dětské party vedené poníkem Hütchenem, který zorganizuje další pomoc. Sotva zvládnutelný dav dětí pronásleduje zloděje.

Enfant Terrible

DE, Drama, 134 min., 2020

Enfant Terrible

Během necelých dvaceti let zrežíroval Rainer Werner Fassbinder téměř čtyřicet filmů a uvedl přes dvacet divadelních her. Německý režisér Oskar Roehler inscenuje život bohémského autora s vášní a chutí po životě, která byla Fassbinderovi vlastní. 

Erik & Erika

AT, 2018, Drama, 110 min.

Erik & Erika

Rok 1966, celé Rakousko oslavuje novou mistryni světa ve  sjezdu Eriku Schinegger. Kvůli organizovanému zneužívání hormonů je před závodem poprvé testované určení pohlaví. A svět Eriky se během okamžiku obrací naruby: onaje muž. Musí opustit národní tým, její rodiče jsou drastickými metodami přesvědčováni o nutnosti operace. Samotné Eriky se raději nikdo na nic neptá...

Exil

DE, Drama, 121 min., 2020

Exil

Navzdory tomu, že kosovský přistěhovalec Xhafer žije v Německu již řadu let, cítí se stále více diskriminován svými kolegy.  Film bravurně analyzuje psychický dopad sociálního vyloučení a ukazuje ho jako střídání pocitu sounáležitosti a odcizení.

Fabian

DE, Drama, 176 min., 2021

Fabian

Berlín v roce 1931. Jakob Fabian pracuje přes den jako reklamní textař a po nocích obchází se svým spolužákem Labudem noční lokály, bordely a umělecké ateliéry. Jejich bezstarostný život však stále více ohrožují změny ve společnosti, kterou rozdělují komunisté a národní socialisté. 

Fany a pes

DE / LUX / CZ / BE, 86 min., 2019

Fany a pes

Na konci léta 1989 se Fany stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila. Utekla totiž na Západ. Fany se proto vydává hledat svou kamarádku a zažívá při tom dobrodružství, které změní nejenom její život, ale i celou zem.

FeinKošt 2021

DE / CZ, Krátkometrážní, 93 min., 2020–2021

FeinKošt 2021

FeinKošt je to nejlepší a nejčerstvější z krátkometrážní dokumentární tvorby, která se v Česku a Německu urodila během minulého roku. Pestrá mozaika témat a stylů umělecky rámuje události minulého roku, aktuální společenská témata a přináší osobní příběhy a nové perspektivy pohledu třeba na… boty! Formální různorodost a osobitý přístup jednotlivých autorek a autorů nabízí divákům svěží filmový zážitek.

Fitzcarraldo

DE, Drama, 157 min., 1981/1982

Fitzcarraldo

Dobrodruh a milovník opery Fitzcarraldo je posedlý myšlenkou, že se stane kaučukovým baronem a uprostřed jihoamerického pralesa v upadajícím městě Iquitos vystaví operní dům, kde by mohla znít díla Enrico Carusa a Giuseppe Verdiho.

Fontaneho Effi Briestová

BRD, Drama, 140 min., 1974

Fontaneho Effi Briestová

Effi Briestová je příliš mladá, když si bere ambiciózního barona von Instettena. Setkání s majorem Crampasem jí dočasně zpestří život. Po letech se baron dozví o dávno ukončeném vztahu své ženy a dojde ke katastrofě. Fassbinder se úzce drží literární předlohy (Theodor Fontane), a přesto rozvíjí velmi samostatný vizuální jazyk.

Fórum

DE / CH, Dokumentární, 115 min., 2019

Fórum

Trudeau, Trump, Thunbergová, Bolsonaro, Merkelová – všichni se účastní Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. V dobách zuřícího populismu a vzrůstající nedůvěry k elitám se režiséru Marcu Vetterovi jako prvnímu spolu s nezávislým filmovým týmem podařilo za zavřenými dveřmi točit a zdokumentovat boj nejmocnějších lidí světa o budoucnost.

Franky Five Star

DE, Komedie / Drama, 114 min., 2023

Franky Five Star

Franky se před svým ne vždy jednoduchým životem uchyluje do světa fantazie, který existuje pouze v její hlavě. Okouzlující hotel s obyvateli, kteří jsou stejně bizarní, jako roztomilí. Společně sní o dobrodružstvích, lásce a nezapomenutelných zážitcích. Pak však nový přítel její nejlepší kamarádky obrátí Frankyin svět vzhůru nohama a Frankyin život se vymyká kontrole.

Freistatt

DE, Drama, 104 min., 2015

Freistatt

Léto 1968: studentské nepokoje, Rolling Stones, minisukně, sexuální revoluce. Čtrnáctiletý Wolfgang je rebel nejen ve škole, bouří se i proti nevlastnímu otci. Je proto poslán do církevního ústavu pro těžko zvladatelné mladistvé, kde se z něj má stát „řádný mladík“. I přes nepříznivé podmínky se rozhodne systému odporovat, přestože cena může být vysoká…

Gerhard Richter – Painting

DE, Dokumentární, 97 min., 2011

Gerhard Richter – Painting

Naléhavý portrét umělce při práci a fascinující film o schopnosti vidět.

Girl Gang

CH, Dokumentární, 97 min., 2022

Girl Gang

Čtrnáctiletá Leonie z Berlína dobývá svět jako influencerka. U nohou jí leží miliony followerů, firmy ji zahrnují svými produkty. Neustálé zobrazování sebe sama a nemilosrdný tlak na tvorbu contentu mají však i svou stinnou stránku, kterou jí adrenalin, sláva a tenisky zdarma nemohou vynahradit.

Good Bye, Lenin!

DE, Komedie, 121 min., 2001–2003

Good Bye, Lenin!

(Východní) Berlín na podzim 1989: matka Alexe Kernera leží po infarktu v kómatu. Tak propásne pád berlínské zdi. Probudí se znovu v létě 1990.

Goya – aneb tvrdá cesta poznání

NDR / SSSR, Drama / Historický, 136 min., 1971

Goya – aneb tvrdá cesta poznání

Jako dvorní malíř dospěl Goya k uznání i bohatství. S vévodkyní Albou ho pojí vášnivá láska, zároveň opovrhuje namyšlenou aristokratkou, kterou v ní stále vidí. Čím hlouběji proniká do života lidu a čerpá z něj inspiraci pro svou tvorbu, tím více se zvyšuje vnitřní bolest způsobená poměry v zemi.

Gundermann

DE, Drama, 128 min., 2019

Gundermann

Životopisný hudební film sleduje osudy východoněmeckého písničkáře Gerharda Gundermanna, který si dokázal získat srdce publika inteligentními texty melancholických balad i rockových skladeb. Gundermann pracoval celý život v uhelných dolech a měl vyhraněné levicové názory.

Hafis & Mara

CH, Dokumentární, 88 min., 2018

Hafis & Mara

Film vypráví o sklonku života jednoho rozdílného uměleckého páru – umělce Hafise Bertschingera a jeho ženy Mary. Hafis je neúnavný umělec. Miluje experimenty – ve svém umění, vztazích i každodenním životě. Jeho naprostá odevzdanost umění a jeho impulzivita však otevřela spoustu ran…

Hannah Arendt

DE, Drama / Historický, 100 min., 2012

Hannah Arendt

Když roku 1961 vstupuje Hannah Arendt do soudní místnosti, aby pro renomovaný New Yorker napsala o procesu s Adolfem Eichmannem, očekává setkání s monstrem. Místo toho však potkává Nikoho – banální průměrnost Eichmanna nesedí k neuvěřitelnému zlu jeho činů.

Hledání Ingmara Bergmana

2018, Dokumentární, 98 min.

Hledání Ingmara Bergmana

Dokument režisérky Margarethe von Trotta, v němž vzdává hold švédskému velikánovi u příležitosti jeho 100. narozenin. O Bergmanovi vypráví ona i další umělci, které inspiroval: herečka a režisérka Liv Ullmannová, legendární španělský režisér Carlos Saura, scénárista Jean-Claude Carrière, francouzský režisér Olivier Assayas či Bergmanův krajan Ruben Östlund.

Hodina němčiny

DE, Drama, 114 min., 2019

Hodina němčiny

Hodina němčiny režiséra Christiana Schwochowa je kongeniálním převedením slavné románové předlohy Siegfrieda Lenze do filmové podoby. Naléhavým způsobem vypráví o Německu v době nacismu a o roli, kterou v ní sehrálo bezpodmínečné plnění povinností.

Hördur – mezi světy

DE, 2015, Drama, 84 min.

Hördur – mezi světy

Mladá německá Turkyně Aylin je odsouzená k veřejně prospěšným pracím. Začne pracovat na statku, kde chovají vzácné islandské koně, které si zamiluje. Její otec ale v Německu nevidí pro rodinu budoucnost a chce se vrátit do své vlasti. To by pro Aylin znamenalo konec jejího snu a proto se rozhoduje vzít osud do vlastních rukou.

Hyperland

DE, Drama / Sci-fi, 107 min., 2021

Hyperland

Hyperland je dystopický film ZDF, ve kterém je pověst každého člověka měřitelná a viditelná. Tento takzvaný carma-count rozhoduje o tom, kde žijete, jak jste populární, jakou máte kariéru a mnoho dalšího. Když mladá žena jménem Cee (Lorna Ishema), která pracuje jako umělecká hledačka, zjistí, že s pověstí se dá manipulovat, ocitne se ve smrtelném nebezpečí.

In My Room

2018, Drama, 120 min.

In My Room

Čtyřicátník Armin není spokojený se svým životem, neumí si ale představit nic jiného. Když se jednou probudí, je všude naprosté ticho: svět vypadá jako vždy, ale lidstvo zmizelo. Až na jednu ženu… Příběh je postapokalyptickým westernem stejně jako ironickým obrazem současného Německa. Především je ale vyprávěním o dvou lidech, kteří mají šanci začít znovu. 

Ivie jako Ivie

DE, Drama, 109 min., 2021

Ivie jako Ivie

Když se na prahu domu náhle objeví Iviina nevlastní sestra Naomi a chce se s ní zúčastnit pohřbu jejich společného afrického otce, vyvolá to v ní krizi identity. Sarah Blaßkiewitzová ve svém celovečerním debutu zpracovává své vlastní zkušenosti afroněmecké ženy.

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

DE, Drama / Rodinný, 119 min., 2019

Jak Hitler ukradl růžového králíčka

Židovská rodina musí po Hitlerově nástupu k moci uprchnout. Doma zůstane pouze plyšový králíček. Držitelka Oscara Caroline Link natočila film podle stejnojmenného románu spisovatelky Judith Kerr. Působivými obrazy přenáší film diváky do tehdejší doby.

Jeden den napořád

DE, Komedie / Romantický, 92 min., 2020

Jeden den napořád

Dvacátnice Zazie se vlastně cítí na pevný vztah ještě příliš mladá. Když se její nejlepší kamarád z dětství Philipp žení, je pevně přesvědčena, že jeho nevěsta pro něj není tou pravou. Najednou uvízne v časové smyčce a znovu a znovu se snaží sňatek překazit... 

Jedna z milionu

DE, Dokumentární, 84 min., 2022

Jedna z milionu

Dokumentární film o dvou mladých dívkách ve dvou naprosto odlišných situacích, který nabízí nový pohled na to, co nás spojuje a dělí. Na své si zde přijdou diváci všech věkových kategorií a kontextů.

Jen jsme si hráli

DE, 2018, Drama, 82 min.

Jen jsme si hráli

Desetiletý Jona se přestěhoval z Berlína do česko-německého pohraničí. V „zakázané zóně“ potká třináctiletého Ukrajince Mira. Starší a sebevědomý Miro mu imponuje a Jona se snaží se s ním spřátelit. Jen pomalu mu dochází, jaký osud se za Mirovou dospělou fasádou skrývá. Psychologické drama o nerovném přátelství dvou chlapců, jejichž světy by jen stěží mohly být odlišnější.

Jerichow

DE, Drama, 92 min., 2008

Jerichow

Milostný trojúhelník lidí, kteří se ocitají na pomezí mezi láskou, zradou a věrností.

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

DE, Rodinný, 110 min., 2018

Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

Jim Knoflík dorazí jako dítě jednoho dne na ostrov Jasmánie v poštovním balíku.  Od té chvíle se stává pátým obyvatelem ostrova a tráví čas se svým nejlepším kamarádem, strojvedoucím Lukášem. Jednoho dne se oba společně s jejich lokomotivou Emou vydají na cestu za dobrodružstvím, na které narazí na piráty, draky a císaře země Mandaly…

Jízda na hraně

AT, Drama / Životopisný, 100 min., 2021

Jízda na hraně

Během závodu ve sjezdu na Zimních olympijských hrách 1976 se teprve 22letý Franz Klammer ocitá v „oku bouře“. Jede svůj životní závod, v němž zdolá trať, jejíž překonání se zdálo nemožné, a díky tomu dodnes zůstává legendou alpského lyžování.

Kapitán

DE, Historický, 119 min., 2017

Kapitán

V posledních měsících války nachází mladý svobodník Willi Herold na útěku kapitánskou uniformu. Bez přemýšlení na sebe bere šaty i roli s nimi spojenou. Brzy se kolem něj shromažďují vojáci vděční, že našli někoho, kdo jim bude velet. V obavách z prozrazení vklouzává Willi do role a propadá rauši z moci. Film je založený na skutečných událostech.

Karavan lásky

DE, Drama / Dokumentární, 103 min., 2019

Karavan lásky

Na kraji silnice uprostřed setmělého lesa parkuje obytný vůz. Do dálky září barevná světýlka ve tvaru srdce a lákají projíždějící do speciálního privátu plného rozkoší, ale i nešťastných lidských osudů. Skoro pohádkově začínající příběh se velmi rychle mění v tíživé drama o obchodu s lidským tělem. 

Katzelmacher

BRD, Drama, 88 min., 1969

Katzelmacher

Letargii skupiny znuděných mladých lidí přeruší příchod řeckého gastarbeitera, který vyvolá prudkou agresi. Toto rané dílo, inscenované podle Fassbinderovy vlastní divadelní hry ve statických obrazech, které neustále vyprávějí o uzavřenosti, stagnaci a ochromené společnosti, bylo pro mladého filmaře milníkem.

Kaviár

AT, Komedie, 93 min., 2019

Kaviár

Megalomanský ruský oligarcha Igor si chce v centru Vídně postavit vilu – přímo uprostřed velkého mostu Schwedenbrücke. Aby dosáhl svého cíle, je ochoten použít veškeré prostředky. Jeho tlumočnice Nadja a její kamarádky mají ovšem s Igorovými penězi jiné plány…

Kde je lama, tam je drama

DE, Komedie / Rodinný, 95 min., 2022

Kde je lama, tam je drama

Lotta Petermannová a její kamarádi jsou na svém prvním školním výletě. Bohužel neprobíhá podle plánu. Kromě Lottiny party se výletu účastní i nový spolužák, Cheyennina mladší sestra Chanell a Lottin otec. Když Chanell náhle zmizí, je třída vystavena zkoušce a musí se postavit protivné třídní učitelce.

Když jsme snili

DE / FR, Drama, 117 min., 2015

Když jsme snili

Okrajová čtvrť Lipska, krátce po pádu zdi. Rico, Dani, Paul a Mark, před nedávnem ještě pionýři v uniformách, jsou vrženi do vibrující doby krátce po znovusjednocení Německa. Včerejší pořádky neplatí, ulice najednou nabízí nečekaná dobrodružství. Čtyři přátelé tak mohou společně naplňovat své sny a čelit novým nebezpečím.

Když už se jeden narodí

DE / AT, Drama / Sci-fi, 94 min., 2020

Když už se jeden narodí

Elli je android a žije s mužem, kterému říká otec. Sdílí s ní své vzpomínky a vše ostatní, co jí naprogramuje. Vzpomínky, které pro něj znamenají všechno, ale pro ni nic. Přesto se jedné noci vydá do lesa za doznívající ozvěnou. Vysoce provokativní a zároveň estetická sci-fi rakouské režisérky Sandry Wollner zkoumá sílu vzpomínek, touhy, ale i prázdnoty.

Kim má penis

DE, 2018, Drama, 97 min.

Kim má penis

Andreas chce Kim. Kim toho ale chce víc. Kim chce mít penis. S Andreasem se o tom však příliš bavit nechce – raději ho vždy postaví před hotovou věc. A aby toho nebylo málo, nastěhuje se k nim jejich společná nejlepší kamarádka Anna. Je čerstvě po rozchodu a zároveň akutně touží po dítěti. Je láska nakonec přece jenom pro idioty? Svěží vztahová komedie z ranku German Mumblecore.

Klikaři

AT, Komedie, 97 min., 2019

Klikaři

Film o lžích v životě a v lásce; komedie černá jako noc a ostrá jako žiletka. Rutinní manželství neúspěšného komiksového umělce Artura si projde dramatickou zatěžkávající zkouškou, když se zaplete s tajemnou Alicí. To, co začíná jako komediální milostný trojúhelník, se brzy pro Artura stane noční můrou…

Komu se dobře daří

CH, 2017, Drama, 71 min.

Komu se dobře daří

Alice pracuje v call centru v Curychu. Při tom se brzy naučí, jak si získat staré lidi. Využije svých kontaktů a zkušeností, telefonuje neznámým osamělým lidem a předstírá, že je jejich vnučka, která se ocitla ve finanční nouzi. S úspěchem zneužívá ochoty starých žen, avšak dva detektivové v civilu jí jsou na stopě. 

Koncert: Keimzeit + Jan Řepka

Koncert: Keimzeit + Jan Řepka

Korzet

DE / AT / LUX / FR, Drama / Historický, 112 min., 2022

Korzet

Důvtipná reinterpretace dějin originálně vrací na plátna kin mýtus rakouské císařovny Sissi. Ta je zbožňována pro svou krásu a proslulá jako inspirátorka módních trendů. Když je konfrontována s budoucností plnou striktních dvorských povinností, vzbouří se proti hyperbolizovanému obrazu sebe sama a vymyslí plán, jak ochránit svůj odkaz.

Kousek nebe

DE / CH, Drama, 136 min., 2022

Kousek nebe

V odlehlé horské vesničce ve švýcarských Alpách prochází láska mezi Annou a Marcem těžkou zkouškou. Jejich rodinné štěstí naruší Marcova diagnóza nádoru mozku. Jak postupně ztrácí kontrolu nad svými pudy a stává se stále nevyzpytatelnějším, stupňuje se napětí ve vesnické komunitě. 

Krabat

DE, Drama / Sci-fi, 120 min., 2008

Krabat

Temný příběh o čarodějnickém učedníkovi jménem Krabat, inspirovaný lužickosrbskou legendou, který Preußler psal 10 let, se odehrává po třicetileté válce a vypráví o zhoubnosti černé magie, síle lásky a přátelství.

Krajina mlčení a temnoty

BRD, Dokumentární, 85 min., 1971

Krajina mlčení a temnoty

Jak najít cestu světem, když člověk nemá zrak, ani sluch? Werner Herzog ve svém dokumentu sleduje několik lidí s tímto těžkým, dvojitým handicapem, zejména šestapadesátiletou Fini Straubingerovou, která po nehodě nejprve oslepla a pak pomalu také ztratila sluch, ale stále může mluvit a zůstává v kontaktu se svým okolím. 

Královna z Niendorfu

DE, 2016, Rodinný, 67 min.

Královna z Niendorfu

V Brandenburgu právě začaly letní prázdniny. Desetiletá Lea je tráví doma na vesnici. Jednoho dne zpozoruje čtyři kluky, kteří na kolech kamsi táhnou obří sud. Sleduje je a zjistí, že na jezeře staví vor. Ale vor je majetek party a holky mají vstup zakázán. Lea se ale nechce vzdát, chce být součástí skupiny. Vystaví se tedy zkoušce odvahy – čímž pro ni začíná léto plné dobrodružství.

Krása & pomíjivost

DE, Dokumentární, 79 min.

Krása & pomíjivost

Již před pádem Berlínské zdi zachycoval Sven Marquardt na svých expresivních černobílých fotografiích scénu východoberlínské subkultury. Dnes je především díky svému nápadnému vzhledu známý jako vyhazovač legendárního techno klubu Berghain – a to i daleko za hranicemi Německa.

L'Animale

AT, Drama, 96 min., 2018

L'Animale

Mati a její parta kamarádů brázdí na vytuněných mopedech okolí a znepříjemňují život ostatním dívkám. Když se však do Mati zamiluje Sebastian, vůdce jejich party, a ona se skamarádí s nenáviděnou Carlou, hrozí jí, že svoje postavení mezi kluky ztratí…

La Soufrière – Čekání na nevyhnutelnou katastrofu

BRD, Dokumentární / Krátkometrážní, 31 min., 1977

La Soufrière – Čekání na nevyhnutelnou katastrofu

La Soufrière je jméno sopky na ostrově Guadelope. Píše se rok 1976 a vše nasvědčuje tomu, že vulkán brzo vypukne. Werner Herzog představuje odvážné záběry okraje kráteru a eschatologické obrazy z okolních míst, prázdných domů a opuštěných ulic. Jen pár lidí, kteří odmítají odejít, zůstává ve svých domovech a režisér s nimi rozmlouvá. 

Láska mezi regály

DE, 2018, Drama, 125 min.

Láska mezi regály

Christian nastoupil jako pomocná síla ve velkoobchodě. Ujme se ho veterán Bruno a zasvěcuje ho do mikrokosmu, v němž se žije podle specifických pravidel a ve svérázných bublinách jednotlivých oddělení. Při jedné z pauz potkává Christian prostořekou a okouzlující Marion z oddělení sladkostí… Láska mezi regály je křehká, civilní a realistická romance z místa, kde není vidět na nebe. 

Láska šílená

DE / AT / LUX, Tragikomedie, 90 min., 2013/2014

Láska šílená

Suicide-Dating v Berlíně v době romantismu: básník Heinrich chce láskou překonat neodvratnou smrt. Sestřenice Marie jeho návrh vydat se společně vstříc smrti kategoricky odmítne.

Láska, západní marky a smrt

DE, Dokumentární, 102 min., 2022

Láska, západní marky a smrt

V práci Cema Kayi se opakovaně objevují rozsáhlé rešerše archivů a zájem o tureckou populární kulturu. Láska, západní marky a smrt (Aşk, Mark ve Ölüm) je rytmicky a živě vyprávěné filmové referenční dílo o turecké hudbě v Německu.

Leif na koncertě (č. 2)

DE, Drama, 114 min., 2019

Leif na koncertě (č. 2)

Po delší pauze začíná Lene pracovní den v jazzovém a bluesovém klubu, ve kterém už pracovala dřív. Kromě pestrého kmenového publika sem přicházejí dodavatelé, hudebníci, přátelé a známí. Večer hraje v klubu dánský hudebník Leif (aka Poorboy). Film vyznívá jako milostné vyznání mikrokosmu hospody, jeho příběhům a postavám, nafilmované od sousedního stolu.

Lekce temnoty 

DE / FR / ES, Dokumentární, 52 min., 1992

Lekce temnoty 

Werner Herzog se vrací ke svým stěžejním tématům hrůzy a destrukce, které však posouvá z roviny individuální do roviny nadosobní a univerzální: zhroucení jedince přechází v kolaps celého světa. Rozpoutané destruktivní síly v člověku vedou k zániku jeho samotného i prostředí, v němž existuje. 

Lena a lesní duchové

DE, Dokumentární / Rodinný, 99 min., 2020

Lena a lesní duchové

V dokumentárním filmu Lena a lesní duchové pro sebe dívka spolu s dalšími dětmi objevuje krásu přírody v její nejčistší podobě. 

Léto s rebelem

DE / SK, Rodinný, 92 min., 2020

Léto s rebelem

Léto je konečně tady! Jonáš se jako každý rok těší na svého dědu Bernarda, se kterým vždycky prožil ty nejlepší prázdniny. Letos je to ale jiné, z dědečka se stal pěkně nerudný chlapík. Jonáš má tedy před sebou velkou výzvu – musí dědovi vrátit chuť užívat si života. Teď jen musí vymyslet, jak na to. Díky tomu ho čeká bouřlivé léto plné dobrodružství, zážitků a nevšedních přátelství.

Léto v Kreuzbergu

DE, Drama / Romantický, 94 min., 2020

Léto v Kreuzbergu

Léto v berlínské čtvrti Kreuzberg je k nesnesení horké. Pro čtrnáctiletou Noru, která s kamarády chodí na městský plavečák a baví se videi pro svůj Instagram, emocionální teplota vystoupá ještě výš. Seznámí se totiž s okouzlující a rozevlátou Romy a prožívá s ní intenzivní první lásku.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

DE, 2018, Dokumentární, 115 min.

Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman

Napínavý a zábavný rozhovor s jedním z nejvýraznějších režisérů posledních padesáti let, Milošem Formanem, ve kterém se osobní vzpomínky mísí s osvěžujícími názory na filmové umění. Robert Fischer natočil toto komplexní interview před 18 lety v New Yorku, ale publikováno bylo doposud jen pár desítek minut. Vzpomínka na velkého režiséra, který zemřel v dubnu 2018.

Liška

AT, Drama / Historický, 122 min., 2022

Liška

Film vypráví příběh mladého rakouského vojáka, který během druhé světové války narazí na liščí mládě a který skrze přátelství se zvířetem opět najde víru v lásku. Adrian Goiginger vypráví ve svém filmu skutečný příběh svého pradědečka Franze Streitbergera, který se po dobu celého roku 1940 staral o osiřelou lišku.

Lola

BRD, Drama, 113 min., 1981

Lola

Rok 1957 v malém německém městě. Jeho skutečným vládcem je stavební podnikatel Schuckert. Ve „Vile Fink“, což je noční podnik a nevěstinec pro „lepší společnost“, si vydržuje coby svou soukromou děvku zlatý hřeb večera – barovou zpěvačku Lolu. 

Lola běží o život

DE, Thriller, 79 min., 1997/1998

Lola běží o život

Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Lole a Mannimu je něco přes dvacet a jsou milenci. Manni pracuje jako kurýr pro pochybného překupníka s auty. Poslední akce však nedopadne podle plánu. Lola běží ne jako, ale o život...

Love Machine

AT, Komedie, 96 min., 2019

Love Machine

Bez práce, bez střechy nad hlavou a jen s 8 % baterky na mobilu? Žádný problém pro Georgyho Hillmaiera. Poté, co je vyhozen z bytu a náhle mu zemře kamarád z kapely, přijde na fantastický podnikatelský záměr – dá sebe i své tělo na prodej ženám. Jeho obchod zaznamenává ohromný boom a zdá se, že je s novým životem vše v pořádku.

Love Steaks

DE, Tragikomedie, 90 min., 2012/2013

Love Steaks

Love Steaks je nezávislá dokumentárně laděná tragikomedie, která vznikla bez finanční podpory velkých německých institucí a z velké části na základě improvizace.

Lovecut

AT / CH, Drama, 94 min., 2020

Lovecut

Erotická videa a rande přes skype, klubové večírky a večeře s rodiči. Snímek sleduje šest mladých lidí ve Vídni při hledání lásky, vztahů a tělesnosti. Anonymita a  efemérnost internetu utvářejí realitu života, ve kterém si mladí lidé zkoušejí různé vztahy a hledají svou vlastní identitu.

Mackie Messer - Brechtův třígrošový film

DE, 2018, Tragikomedie, 130 min.

Mackie Messer - Brechtův třígrošový film

Po obrovském světovém úspěchu „Žebrácké opery“ chce oslavovaného autora využít i filmový průmysl. Ale Bertolt Brecht nechce hrát podle nastavených pravidel. Jeho představa „Třígrošového filmu“ je radikální, chce vytvořit zcela nový druh filmu a ví, že jeho produkční firma s tímto přístupem nikdy nebude souhlasit. Hvězdně obsazená muzikálová tragikomedie.

Magical Mystery aneb Návrat Karla Schmidta

DE, Komedie, 111 min., 2017

Magical Mystery aneb Návrat Karla Schmidta

Píše se rok 1994. Karl, jenž se nervově zhroutil ve stejný den jako Berlínská zeď, žije v komunitě bývalých drogově závislých. Jeho staří kamarádi se v Berlíně proslavili jako hvězdy rave a techno scény. Teď pořádají “Magical Mystery Tour” a potřebují někoho, kdo by vydržel celou dobu střízlivý.  Nabídnou tedy Karlovi pozici řidiče a tour manažera… Černá komedie o berlínské techno scéně.

Malá čarodějnice

DE / CH, Rodinný, 103 min., 2017

Malá čarodějnice

Mladá čarodějka je ve svých 127 letech ještě příliš mladá na to, aby se zúčastnila noci pálení čarodějnic. Přesto se tajně vydá na čarodějnickou slavnost, kde je přistižena! Nyní musí dokázat, že je dobrá čarodějka. Ale co to přesně je? Společně se svým havranem se vydává najít odpověď.

Malý Dieter chce létat

DE / FR / GB, Dokumentární, 80 min., 1997

Malý Dieter chce létat

Film zachycuje životní osudy pilota amerického námořnictva a vietnamského veterána Dietera Denglera. Režisér Herzog s ním podniká cestu do Laosu, kde byl v únoru 1966 sestřelen. Dieter zde vzpomíná na své věznění vojáky armády Severního Vietnamu, na mučení, hladovění i únik z bambusové klece. 

Manželství Marie Braunové

BRD, Drama, 120 min., 1979

Manželství Marie Braunové

Rok 1943. Zatímco venku padají bomby, Herrmann slaví frontový sňatek s Marií. Jsou spolu jedinou noc, pak musí Herrmann na východní frontu. Marie bojuje o své štěstí, o svého muže, o svoji práci. Cílevědomost z ní však postupně učiní fantóma úspěchu a prosperity.

Melancholická dívka

DE, Komedie / Experimentální, 80 min., 2019

Melancholická dívka

Během hledání vhodného místa na přespání se melancholická dívka potuluje velkoměstem – mezi uměleckými galeriemi, studii jógy a postelemi cizích mužů však pro ni není místo. Postmoderní komedie v růžové a světle modré.

Mermaids don’t cry

AT, Komedie / Drama, 92 min., 2022

Mermaids don’t cry

Otec hypochondr, děti nejlepší kamarádky, vlezlý přítel, podivná šéfová… pokladní Annika to v životě nemá lehké. Proto se pravidelně potápí do hlubin plaveckého bazénu – v převleku mořské panny. Nyní sní o perfektní ploutvi, ta je však příliš drahá. Najde Annika své štěstí? Komedie z vídeňského sídliště, která zahřeje u srdce.

Miluj svého robota

DE, Komedie / Drama / Romantický / Sci-fi, 102 min., 2021

Miluj svého robota

Láska prochází daty. Tragikomický příběh o otázkách lásky, touhy a o tom, co dělá člověka člověkem.

Milý Thomasi

DE, Drama, 156 min., 2021

Milý Thomasi

Tento životopisný portrét osvětluje život spisovatele, režiséra a provokatéra Thomase Brasche. Už jako dítě se projevuje jeho vzpurná povaha a v autoritářské NDR se rychle cítí odcizen. Zatímco jeho otec Horst se aktivně podílí na budování mladého německého státu, Thomas touží po naplněném a svobodném životě spisovatele a filmaře.

Mlha v srpnu

DE / AT, Drama, 110 min., 2015/2016

Mlha v srpnu

Německo, 1942: třináctiletý Ernst Lossa, syn kočovných obchodníků a poloviční sirotek, je bystrý kluk, ale zároveň trochu rebel. Za subtilní historické drama inspirované reálným osudem a stejnojmenným historickým románem Roberta Domese získal Kai Wessel Bavorskou filmovou cenou 2015 za nejlepší režii.

Moje sestra

CH, Drama, 100 min., 2020

Moje sestra

Lisa bývala skvělou autorkou divadelních her, ale nyní již nepíše. Bydlí s rodinou ve Švýcarsku, její srdce však zůstalo v Berlíně s jejím dvojčetem Svenem, který onemocněl agresivní leukémií. Známý divadelní herec chce bezpodmínečně ještě jednou stát na jevišti. Pro svoji spřízněnou duši zanedbává Lisa všechno ostatní, dokonce riskuje i svoje manželství.

Můj konec. Tvůj začátek.

DE, Drama, 111 min., 2019

Můj konec. Tvůj začátek.

Když Aron zemře, zastaví se pro Noru čas. V truchlení najde oporu u neznámého Natana. Má zvláštní pocit, že ho už zná, ale netuší, co je skutečně spojuje... Napínavé milostné a kriminální drama.

Můj milovaný nepřítel

DE / GB, Dokumentární, 99 min., 1999

Můj milovaný nepřítel

V tomto filmu dokumentuje režisér Werner Herzog svůj vztah plný lásky, ale i nenávisti k legendárnímu herci, spisovateli a režisérovi Klausu Kinskemu. Poznali se, když tehdy třináctiletý Herzog žil několik měsíců ve stejném bytě jako Kinski: Během prvních dvou dní Kinski v záchvatu vzteku zničil veškerý nábytek. O mnoho let později se oba umělci znovu setkávají...

Můj otec, kníže

AT, Dokumentární, 79 min., 2022

Můj otec, kníže

Intimní portrét dvou lidí, který vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla. Navzdory bouřlivé rodinné historii poznamenané ranami osudu se oba upřímně snaží k sobě najít cestu. 

Murer – Anatomie procesu

AT / LUX, 2018, Historický, 137 min.

Murer – Anatomie procesu

Graz 1963. Před soudem stojí bývalý funkcionář SS Franz Murer, pod jehož vedením bylo ve Vilniuském ghettu v letech 1941-43 vyvražděno židovské obyvatelstvo. Důkazy proti němu jsou ohromující, přesto je Franz Murer osvobozen za potlesku obyvatelstva… Soudní drama byl oceněn jako nejlepší hraný film na festivalu Diagonale 2018 v Grazu.

Nad zemí

DE / AT, Drama, 110 min., 2022

Nad zemí

Od Eliase se očekává, že bude nejen výborným studentem, ale jako syn nejbohatších velkostatkářů v Zillertalu také brzy převezme rodinnou farmu a majetek. Tlak okolí neustojí a upadá do deprese, která ho na několik týdnů upoutá na lůžko. Elias se odmítne vrátit. 

Narušitel systému

DE, Drama, 126 min., 2019

Narušitel systému

Strhující příběh dítěte, jehož matka o něj nezvládá pečovat a s nímž si nevědí rady ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce.

Ne!

DE, Komedie / Drama, 119 min., 2021

Ne!

Není trajektorie partnerského života předem nadefinovaná? Vzít se, mít děti, být jako ostatní… Patnáct kapitol mapuje soužití hrdinů poté, co Dina pochybnosti přítele rozežene a rozhodne o budoucnosti vztahu. Film přináší kritiku společenských hodnot a postojů, tentokrát generace třicátníků, která má zdánlivě vše, selhává však v naplnění nastavených ideálů. Film vyhrál letos na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech hlavní cenu za nejlepší režii.

Nebe nad Berlínem

DE / FR, Drama, 127 min., 1987

Nebe nad Berlínem

Andělé Cassiel a Damiel se opováží nesouhlasit s Bohem a tak jsou vyhnáni na zem – do Berlína. Nebe nad Wendersovým Berlínem je plné andělů v kabátech, kteří si – viditelní pouze dětem – přisvojují smrtelnost. Damiel se zamiluje do akrobatky Marion a nic si nepřeje toužebněji, než stát se také člověkem. 

Nejkrásnější pár

DE / FR, Drama, 93 min., 2018

Nejkrásnější pár

Vysněná dovolená na středomořském ostrově se stane pro mladou dvojici Liv a Malteho hororovou záležitostí. Ve svém prázdninovém domě jsou přepadeni třemi mladíky a Liv je brutálně znásilněna. Po návratu domů do Německa se oba učitelé zase pomalu vracejí do běžného života – než Malte náhodou potká jednoho z pachatelů a začne myslet na pomstu. Křehká rovnováha vztahu je znovu v ohrožení.

Německá cesta

DE, Dokumentární, 87 min., 2020

Německá cesta

Tento film je road movie po východním Německu a zároveň cesta časem. Dokumentarista Wolfgang Ettich svou cestu podnikl poprvé v roce 1990 po pádu Berlínské zdi a pak se s dlouhými časovými odstupy vracel a setkával s týmiž lidmi. 

Německo na podzim

BRD, Dokumentární, 26 min., 1977

Německo na podzim

Epizoda z „příspěvkového“ filmu na téma vypjaté společenské situace v roce 1977, kdy v Německu kulminují aktivity druhé generace radikálně teroristické skupiny RAF. „Když krutost dosáhne určitého bodu, je jedno, kdo ji páchá. Jenom ať skončí.“

Neubau

DE, Drama, 82 min., 2020

Neubau

Markus je rozpolcený mezi láskou ke svým starostlivým babičkám a touhou po jiném životě v Berlíně. Ve snech se mu stále častěji zjevuje houf oslnivých démonů jako předzvěst podivné městské rodiny. Když se zamiluje do Duc, vše se ještě více zkomplikuje. Krabice na stěhování do velkoměsta už jsou vlastně zabalené v Markusově novém bytě.

Nevrland

AT, Drama, 90 min., 2019

Nevrland

Jakob bojuje s úzkostnou poruchou, která mu čím dál tím více komplikuje život. Jednou v noci pozná na erotickém video chatu šestadvacetiletého umělce Kristjana. Aniž by se ve skutečnosti potkali, začne mezi nimi vznikat virtuální přátelství.

Nico

DE, Drama, 75 min., 2021

Nico

Nico si užívá léto v Berlíně se svou nejlepší kamarádkou Rosou, dokud ji z bezstarostného každodenního života nevytrhne rasistický útok. Traumatizovaná zdravotní sestra se rozhodne, že se už nikdy nestane obětí, a začne trénovat s mistrem světa v karate. 

Nightlife: Na tahu

DE, Komedie, 116 min., 2020

Nightlife: Na tahu

V ruchu berlínského nočního života se barman Milo seznámí s chytrou Sunny - a je přesvědčen, že v ní našel ženu svých snů. Romantický večer se však nečekaně zvrtne, když se objeví Milův chaotický přítel Renzo. Než se nadějí, jejich schůzka se změní v naprosto bláznivou a ne zcela neškodnou honičku nočním Berlínem, jejíž výsledek je nejistý...

Nikdy neodvracej zrak

DE / IT, Drama / Historický, 188 min., 2018

Nikdy neodvracej zrak

Mladému umělci Kurtu Barnetovi se podaří uprchnout z východního Německa do západního. Ovšem jeho traumata z dětství a mládí ho sužují i nadále. Když však potká studentku Elisabeth, do které se zamiluje, zdá se, že se začíná blýskat na lepší časy. Kurtovi ale stojí v cestě za štěstím otec Elisabeth, bývalý vrchní představitel SS Prof. Carl Seeband…

Noční vlak do Lisabonu

DE / CH / PRT, Thriller / Romantický, 111 min., 2013

Noční vlak do Lisabonu

Raimund Gregorius, stárnoucí učitel latiny, zachrání v Bernu před skokem z mostu neznámou mladou ženu. Ta však zmizí a zanechá Gregoriovi pouze knihu od portugalského lékaře Amadeu de Prado a jízdenku na vlak do Lisabonu – s odjezdem za 15 minut.

Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy

DE / AT, Dokumentární, 95 min., 2017

Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy

Co byste dělali, kdyby bylo postaráno o vaše živobytí? Základní nepodmíněný příjem byl ještě před několika lety považován za fantazmagorii. Dnes je tato utopie mnohem představitelnější než kdykoliv předtím – intenzivně je diskutována ve všech politických a vědeckých táborech. Snímek Oběd zdarma pro všechny zprostředkovává základní poznatky o této myšlence a hledá vysvětlení, možnosti a zkušenosti ohledně její realizace.

Obrazy (mojí) mámy

DE, Dokumentární, 78 min., 2021

Obrazy (mojí) mámy

Režisérka ve filmu vypráví o tragickém životě a selhání své matky. V soukromé i politické sféře film prochází desetiletími a dokumentuje vnitřní konflikt ženy, jejíž hledání seberealizace je příkladem životního postoje západoněmecké generace žen. Intimní portrét a dobový dokument v kontextu ženské emancipace.

Odříznuto

DE, Thriller, 132 min., 2018

Odříznuto

Soudní lékař Paul Herzfeld nachází během pitvy v hlavě mrtvoly lísteček s telefonním číslem jeho dcery Hannah, která byla unesena. Začíná zběsilý závod o život. Pomoc přichází s autorkou komiksů Lindou, která se společně s Herzfeldem postupně zaplétá do únoscovy sítě…

Ohnivě červená obloha

DE, Drama / Romantický, 103 min., 2023

Ohnivě červená obloha

Společná dovolená v prázdninovém domě na pobřeží Baltského moře dopadne pro Leona a Felixe jinak, než plánovali. Jejich klid naruší nejen Nadja, která žije ve stejném rekreačním domě, ale i blížící se lesní požár. Leona, který chce vlastně dokončit svůj rukopis, to rozčiluje. Pak události naberou spád a nakonec už nic není jako dřív.

Orphea in Love

DE, Hudební / Fantasy, 107 min., 2022

Orphea in Love

Pracovnice call centra Nele a zlodějíček Kolya překonávají šedivou každodennost jen díky hudbě, opeře a tanci a nacházejí jeden v druhém spřízněnou duši; brzy však musí projít zkouškami jako z řeckého mýtu, a to v kongeniálním spojení opery a filmu.

Oskar a Lili

AT, Drama, 102 min., 2020

Oskar a Lili

Uprchlické děti Oskar a Lili jsou odebrány psychicky labilní matce a skončí u pěstounů. Krev není voda a jejich pevné sourozenecké pouto jim dává sílu vyrovnat se se složitou situací a překonávat nejrůznější byrokratické překážky. Hořkosladká odysea o mnoha způsobech, jak pohlížet na svět kolem sebe a přežít, získala na festivalu Max-Ophüls-Preis 2020 Cenu diváků.

Ötzi, muž z ledu

2017, Thriller, 96 min.

Ötzi, muž z ledu

Ötztalské Alpy před více než 5000 lety: Kelab se vrátí z lovu a zjistí, že jeho osada lehla popelem a jeho žena a dítě byly zavražděny. Veden touhou po pomstě se vydává hledat útočníky. Čeká ho obtížná cesta – hrozbou mu nejsou jen lidé, ale i příroda samotná. Existenciální drama na pozadí dechberoucí vysokohorské kulisy.

Pád třetí říše

DE / AT / IT, Drama / Historický, 156 min., 2004

Pád třetí říše

Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od zbytku Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler (Bruno Ganz) sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm. Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu.

Panská léta

DE, Komedie, 110 min., 2018

Panská léta

Bohatý manželský pár Müller-Todtovi hledají pomocníka do domácnosti. Ovíněni vyvěsí inzerát „Hledá se otrok/yně“. Bohužel si všichni jejich inzerát vyloží příliš doslovně, až na upraveného a vzdělaného Bartose a jeho ženu Lanu, kteří Müller-Todtovým poskytnou božskou péči. Situace ovšem pomalu přestává být pod kontrolou.

Paříž – Ani den bez Tebe

DE, Dokumentární, 104 min., 2020

Paříž – Ani den bez Tebe

Paříž 1975: Ulrike Schaz prožívá ve městě svých snů noční můru. Ocitla ve špatnou dobu na špatném místě, je najednou celosvětově považována za teroristku, komplice Carlose „Šakala“. Po letech se znovu setkává se svými tehdejšími přáteli. Filmová esej, ve které Schaz zpracovává vlastní traumatické zážitky.

Paříž, Texas

DE / FR, Roadmovie, 144 min., 1983/1984

Paříž, Texas

Paříž, Texas líčí příběh Travise a jeho rodiny, která se již před lety rozpadla. Vedle několika mezinárodních ocenění získalo toto neobyčejné road movie v roce 1984 Zlatou palmu v Cannes.

Pašije

CH, Dokumentární, 80 min., 2019

Pašije

Co zbylo z našich utopií? Film zachycuje, jak se režisér vyrovnává s nepříjemnou skutečností, že dnešní svět není takový, jaký si ho před 50 lety vysnil. Záběry z dnešního světa se střetávají s roztříštěnými vzpomínkami, poetickými texty a Matoušovými pašijemi od J. S. Bacha. Filmová esej o křehkosti jeho existence v nespoutaném kapitalismu.

Pettersson a Fiškus – malý trapič, velké přátelství

DE, 2014, 90 min.

Pettersson a Fiškus – malý trapič, velké přátelství

Starý vynálezce Pettersson je skeptický, jestli se může spřátelit s malým kocourem, kterého mu přinesla sousedka Beda. Když se však mu splní sen a kocour umí mluvit, začíná skvělé přátelství. S malým drzým kocourem zažívá Pettersson skvělá dobrodružství a Fiškus opanuje jeho srdce i jeho domek tak rychle, že Pettersson brzy neví, jaké to bylo bez něj. 

Plavání

DE, Drama, 102 min., 2018

Plavání

Plachou Elisu šikanují její spolužáci. Skamarádí se se sebevědomou Antheou. Nejprve obě začnou na mobily natáčet svůj každodenní život, avšak to, co začne jen jako legrace, se mění v hořkou realitu. Tajně začnou natáčet všechny spolužáky, kteří měli dříve na Elisu spadeno, a otočí tím celou situaci.

Populační boom

AT, Dokumentární, 87 min., 2013

Populační boom

Kolik je příliš? A je vůbec správné se takto ptát? Jedna věc je jistá: na této planetě je nás stále víc a víc. Před 25 lety nás bylo pět miliard, dnes sedm. Uznávaný rakouský režisér Werner Boote cestuje po zeměkouli a jako moderní Sokrates zkoumá mýty a fakta o přelidnění.

Poslední dny Sophie Scholl

DE, Drama / Historický, 117 min., 2005

Poslední dny Sophie Scholl

Na jaře roku 1942 vzniká studentská odbojová skupina "Bílá růže", jejími členy jsou i sourozenci Hans a Sophie Schollovi, kteří se podílejí na tvorbě a distribuci protinacistických letáků. Šíření letáků se jim daří až do února 1943, kdy jsou odhaleni, vyslýcháni a postaveni před soud.

Potápěč

AT, Drama, 93 min., 2019

Potápěč

Irene žije se svou dcerou Lenou na Ibize. Jejich vřelý vztah zakolísá poté, co se na Ibizu vrátí Irenin bývalý přítel Paul. Jeho světová kariéra skladatele a hudebníka je ohrožena. Zanedlouho jej čeká soudní proces kvůli týrání Irene. Snaží se ji všemi prostředky donutit, aby své obvinění stáhla. Psychothriller o domácím násilí, touze po lásce a nezdolné síle vzpoury.

Pozdravy z Fukušimy

DE, Drama, 104 min., 2016

Pozdravy z Fukušimy

Marie cestuje jako dobrovolnice do Japonska, do prefektury Fukušima, kde chce pomáhat místním obyvatelům po jaderné katastrofě z roku 2011. Mladá žena, utíkající z Německa před bortícími se sny o vlastní budoucnosti, má pomoci přeživším, kteří i po letech žijí v nouzovém ubytování. Brzy ale poznává, že úkol není pro ni.

Poznámky k Hitlerovi

USA, Dokumentární, 92 min., 2020

Poznámky k Hitlerovi
Ztratily dějiny veškerý smysl?
Zkoumání desetiletí trvající kulturní fascinace nacistickým vůdcem a důsledků této fascinace v současné politice.

Práce na černo

CH, Dokumentární, 109 min., 2022

Práce na černo

Švýcarsko má problém: práci na černo. Desítky tisíc migrantů pracují v zemi nelegálně. Nešvary mají za úkol odhalovat „inspektoři trhu práce“. Doprovázíme je na cestách, zoufáme si spolu s nimi nad často téměř nemožným úkolem prosazovat švýcarské právo a přitom poznáváme jejich osobní osudy a motivace. Doplněno o aktivity švýcarských politiků tak vzniká vysoce politické road movie.

Před ranními červánky

DE / AT / FR, Drama / Historický, 106 min., 2016

Před ranními červánky

Stefan Zweig byl ve své době hvězdou mezi spisovateli a spolu s Thomasem Mannem byli nejvíce překládanými německy píšícími autory. Jako Žid se rozhodl prchnout před přízrakem nacismu – v roce 1934 opustil rodné Rakousko a odešel do exilu, odkud se už nikdy nevrátil.

Princ

DE, Drama / Romantický, 125 min., 2021

Princ

Čtyřicátnice Monika je pevně zakotvena na umělecké a kulturní scéně ve Frankfurtu jako kurátorka. Jednoho večera se na pozadí policejní razie seznámí s konžským obchodníkem Josephem, který hledá investory pro diamantový důl v Kongu, a mezi oběma se rozvine vášnivá láska. Jejich vztah je vystaven zkoušce nejen kvůli předsudkům okolí, ale také kvůli pomalu narůstající nedůvěře mezi nimi. 

Procitnutí Mottiho Wolkenbrucha

DE / CH, Komedie, 90 min., 2018

Procitnutí Mottiho Wolkenbrucha

Mordechai Wolkenbruch se vždy choval přesně tak, jak mu jeho matka, ortodoxní Židovka, nakazovala. Když mu však začne představovat mladé slečny ve snaze, aby se s jednou z nich oženil, začne se Motti odklánět od jeho předepsané role. Seznámí se s nežidovskou spolužačkou Laurou a oba se začnou sbližovat. Motti tak pomalu nachází odvahu vzepřít se své silně ortodoxní rodině.

Proti zdi

DE / TUR, Drama, 121 min., 2004

Proti zdi

Syrové a nekompromisní drama o Němcích tureckého původu, kteří se narodili v nesprávném čase a na nesprávném místě.

Protože žiješ jen jednou - Die Toten Hosen

DE, Dokumentární, 106 min., 2019

Protože žiješ jen jednou - Die Toten Hosen

Die Toten Hosen jsou fenomén. Kapela vznikla na začátku 80. let v Düsseldorfu a již řadu let plní svými koncerty velké haly a stadiony. Tvůrci filmu Cordula Kablitz-Post a Paul Dugdale byli v roce 2018 společně s kapelou na turné.

Pryč

DE, Drama, 101 min., 2018

Pryč

Začít znovu zcela od začátku, uprostřed lesa a daleko od společnosti? Vzbouřit se a jednoduše nechat vše za sebou? Protagonisté chtějí ven do přírody a pryč od jejich dosavadního života, chtějí se vzepřít zpustošené civilizaci. Každý za sebe, nejprve sám, potom společně. Že to je ale všechno – jen ne jednoduché, zažijí na vlastní kůži…

Půda pod nohama

AT, Drama, 108 min., 2019

Půda pod nohama

100 odpracovaných hodin týdně a 5x týdně sportovní aktivity – s třicítkou na krku má Lola svůj soukromý život plně pod kontrolou, stejně jako svoje zaměstnání v poradenské firmě. Tají vztah k vedoucí týmu Elise, nikdo netuší, že má sestru Conny, a nikdo neví ani o psychické nemoci, která se objevuje v celé jejich rodině.

Půlnoční běžec

CH, Drama, 92 min., 2018

Půlnoční běžec

Švýcarský maratonec Jonas Widmer hledá cestu za překonáním své tragické minulosti a zamotává se přitom stále víc do svého neblahého dvojího života.

Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush

DE, Drama, 118 min., 2022

Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush

Brémská žena v domácnosti Rabiye Kurnaz spolu s právníkem specializovaným na lidská práva Bernhardem Dockem nemá v plánu nic menšího než podat žalobu na amerického prezidenta, aby dosáhla propuštění svého syna Murata z vězeňského tábora Guantánamo. Strhující i humorné drama o boji Davida s Goliášem, který nikdy není beznadějný.

Rozbi moje srdce

AT, Drama, 99 min., 2018

Rozbi moje srdce

Romeo a Julie na předměstí: Optimistický a zasněný teenager Pepe žije s dalšími slovenskými Romy u svého despotického strýce Rockyho ve Vídni. Jednou se objeví stejně stará Marcela, která si chce u Rockyho vydělat na dluhy svého otce. Oba teenageři se do sebe zamilují a začnou společně snít o lepší, spravedlivé budoucnosti.

Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši

CH, Dokumentární, 118 min., 2023

Ruäch – Cesta po Evropě za kočovnými Jeniši

Filmový tým se vydává na cestu po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval po Švýcarsku a s ním sousedících zemích. Z vyprávění mladých i starých kočovníků se postupně rozvíjí kaleidoskopické panorama jenišského života. Všechny spojuje neviditelné pouto: je jím hluboké zranění z minulosti, ale také láska ke svobodě.

Rubikon

AT, Sci-fi, 110 min., 2022

Rubikon

V roce 2056 musí mladá vojákyně Hannah a její kolegové Gavin a Dimitrij sledovat z již privatizované vesmírné stanice ISS, jak se Země potápí v důsledku meteorologické přírodní katastrofy. Veškerý kontakt s případnými přeživšími je přerušen. Co se stalo? 

Ruch a šum venkova

DE, Drama, 102 min., 2018

Ruch a šum venkova

Dokumentární záběry a amatérští herci, kteří mluví svým vlastním dialektem, navozují autentickou atmosféru bavorsko-švábské vesnice, do které je zasazen fiktivní příběh odkrývající různé vrstvy krize identity jednotlivých protagonistů.

Šachová novela

DE / AT, Drama / Thriller / Historický, 110 min., 2021

Šachová novela

Vídeň, 1938: Advokát Josef Bartok se pokouší se svou ženou Annou prchnout do USA, ale marně. Je zatčen gestapem a převezen do centrály gestapa v hotelu Metropol. Na samotce, která ho stále více vyčerpává, se mu náhodou dostane do rukou kniha o hře šachu a vše se začne rázem měnit.

Schlingensief – Přehlušit mlčení

DE, Dokumentární, 130 min., 2020

Schlingensief – Přehlušit mlčení

Je to radost zase jednou slyšet a vidět Christopha Schlingensiefa! Myšlenková břitkost, šibalská ironie a politická jasnost, se kterou ve filmu Bettiny Böhler mluví o sobě, svém umění a svých filmech, jsou věci, kvůli kterým je tento výjimečný umělec bolestně postrádán, ale kterého zároveň nechávají na velkém filmovém plátně naplno ožít. V roce 2020 by se byl Christoph Schlingensief dožil 60 let.

Serviam – Chci sloužit

AT, Thriller, 106 min., 2022

Serviam – Chci sloužit

Ředitelka katolické internátní školy na okraji Vídně, mladá energická jeptiška, oddaně bojuje proti úpadku víry. Dvanáctiletá Marta, hluboce věřící dívka, chce odčinit hříchy světa a je ochotna se obětovat. Sestra povzbudí Martu tím, že jí půjčí kajícný pás. Když si jím však dívka způsobí vážná zranění, ukryjí ji v prázdném patře internátu.

Servus Papa, See You in Hell

DE, Drama, 116 min., 2022

Servus Papa, See You in Hell

Život čtrnáctileté Jeanne v komunitě na farmě se začne hroutit, když poruší její nejvyšší zákon. Ten zní: „Sex je povolen, ale láska je zakázána.“ Když je Jean, do nějž je Jeanne zamilovaná, vykázán do komunity ve městě a Otto, vládce komunity, se jí proti její vůli opakovaně dotýká, začíná její vzpoura. Film je natočen podle skutečného příběhu, který Jeanne Tremsalová zpracovala společně s Christopherem Rothem.

Shorts I

DE, Krátkometrážní, 60 min., 2018

Shorts I

Oberhausen on Tour: Soutěž Music & Video 2018
Každé dva roky vysílá festival krátkých filmů Kurzfilmtage své filmy na cesty v rámci cyklu „Oberhausen on Tour“. V roce 1999 byla zavedena celosvětově první festivalová cena v kategorii videoklipů – cena MuVi. Mezitím se ukázalo, že se videoklipy ve skutečnosti staly nezávislým žánrem krátkých filmů. Tento program představuje všech jedenáct děl, které byly v roce 2018 nominovány na cenu MuVi.

Shorts I - 2018

Shorts I - 2018

Večer krátkých filmů

Během filmového večera se díky vyváženému výběru budete moci mnohokrát přesvědčit, že kvalitní film nemusí nutně mít 90 minut...

Za podpory Přehlídky rakouských krátkých filmů uvádíme v SHORTS I snímky oceněné nebo nominované v rámci Rakouské filmové ceny 2018.

Shorts I: Feinkošt

DE / CZ, Krátkometrážní, 85 min., 2019

Shorts I: Feinkošt

MFDF ELEBE DOCK společně s AG Kurzfilm sestavili program krátkých českých a německých filmů FEINKOŠT. Letošní turné se zaměří na krátké dokumentární filmy: od animovaných po klasické nebo i ne zcela vážně brané dokumenty. Těšit se můžete na opravdové filmové lahůdky!

Shorts II

DE / AT / CH, Krátkometrážní, 90 min., 2018–2020

Shorts II

Za podpory Přehlídky rakouských krátkých filmů, která vznikla ve spolupráci rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA) a Akademie rakouského filmu uvádíme v rámci SHORTS II snímky z předvýběru Rakouské filmové ceny 2020.

Shorts II - 2018

Shorts II - 2018

Večer krátkých filmů

Během filmového večera se díky vyváženému výběru budete moci mnohokrát přesvědčit, že kvalitní film nemusí nutně ít 90 minut...

Shorts II - 2019

DE / JPN, Krátkometrážní, 65 min., 2019

Shorts II - 2019

Short Export 2019
Z více než 500 doručených přihlášek z Německa na mezinárodní festival krátkých filmů Clermont-Ferrand 2019 bylo pro program Short export 2019 vybráno sedm svěžích krátkých filmů. Jejich spektrum sahá od zvláštních přes napínavé až po srdečné a srandovní příběhy, které jsou vyprávěny ve formě hraných, dokumentárních či animovaných filmů.

Shorts III

DE, Krátkometrážní, 84 min.

Shorts III

Oberhausen on Tour: Vítězové 2018
Každé dva roky vysílá festival krátkých filmů Kurzfilmtage své filmy na cesty v rámci cyklu „Oberhausen on Tour“. V tomto výběru oceněných na festivalu v roce 2018 své krátké filmy představí Oliver Pietsch, Eva Stefani, Louise Botkay, Alexandra Gulea a Su Zhong.

Shorts IV - 2019

AT / CH, Krátkometrážní, 103 min.

Shorts IV - 2019

Během filmového večera se díky atraktivnímu výběru budete moci mnohokrát přesvědčit, že kvalitní film nemusí nutně mít 90 minut… 

Sisi a já

DE / AT / CH, Drama / Historický, 132 min., 2023

Sisi a já

Temné stránky světoznámé ságy o Sisi vycházejí na světlo ve filmové adaptaci Frauke Finsterwald. Mezi drogami a tylem nachází své místo neopětovaná queer láska. Pohled na výjimečnou ženu z dosud neznámé, fiktivní perspektivy.

Slunce a beton

DE, Drama, 2023

Slunce a beton

Čtyři chlapci v přehřáté berlínské problémové čtvrti Gropiusstadt. Žádné peníze, nulové rodinné zázemí a spousta drog. Tak vypadá každodenní život ve sluncem rozpálené betonové džungli. Není tedy divu, že se mladíci v prostředí ovládaném gangy potácejí od jedné rvačky ke druhé. Slang a školní loupeže – Felix Lobrecht a David Wnendt baví německá kina!

Solino

DE, Drama, 124 min., 2001/2002

Solino

Drama Fatiha Akina o italské rodině gastarbeitrů.

Sólo pro Sunny

NDR, Drama, 100 min., 1980

Sólo pro Sunny

Cesta dělnice Ingrid na dráhu popové hvězdy, konflikt úspěšné kariéry a zklamání v osobním životě, nabízel (a i po téměř třiceti letech stále nabízí) hrdinku, s níž není těžké se identifikovat.

Soul Kitchen

DE / FR, Komedie, 100 min., 2009

Soul Kitchen

Turbulentní komedie o gastronomovi, jehož restaurace se od základu změní.

Soul of a Beast

CH, Drama, 110 min., 2021

Soul of a Beast

V letním opojení se mladý otec Gabriel zamiluje do tajemné Corey, přítelkyně svého nejlepšího kamaráda Joela. Po potyčce mezi Gabrielem a Joelem dojde ke smrtelné nehodě. Gabriel se v reakci na největší trauma svého života uchýlí do divoké krajiny svého srdce, kde je fantazie silnější než realita.

Sousto pro satana

BRD, Komedie / Drama, 112 min., 1976

Sousto pro satana

Hlavní hrdina této hořce sarkastické černé komedie, hysterický introvert Walter Kranz, který byl v roce 1968 oslavován jako „básník revoluce“, se dostává do tvůrčí krize. Když po letech vyplodí báseň, zjistí se, že jde o text, který napsal už na počátku století lyrik Stefan George – krasoduch, jenž programově nevnímal realitu a vytvářel kolem sebe svět, jaký bychom dnes nazvali virtuální. 

Šrám

DE, Drama / Historický, 138 min., 2014

Šrám

Osmanská říše roku 1915: ve městě Mardin jsou jedné noci shromážděni tureckými žandarmisty všichni arménští muži včetně Nazareta. Stejně jako mnoho dalších je i on odvlečen od své rodiny do pouště na nucené práce. Když jsou odvedení muži a Nazaretovi spoluvězni popravováni, podaří se mu jako zázrakem přežít a uprchnout.

Srdeční záležitost

DE, Komedie, 99 min., 2021

Srdeční záležitost

Marvin Bosch je zvyklý na blesky fotoaparátů, křik fanoušků a červený koberec. Při setkání s bulvární reportérkou Bettinou Bamberger vychází najevo některé nepříjemné detaily a Marvin utíká před médii. Útočiště najde v alternativním queer-feministickém divadle. Jeho ředitelka Frieda není z Marvinova příjezdu ani trochu nadšená...

STAMS – Lyže, pot a slzy

AT, Dokumentární, 97 min., 2023

STAMS – Lyže, pot a slzy

Stams je nejúspěšnějším elitním internátem v Rakousku, do něhož rok co rok přicházejí mladé sportovkyně a sportovci snící o olympijské kariéře v zimních sportech. Tato cesta je však dlouhá a riskantní, fyzicky i psychicky. Kdo v sobě najde dostatečnou sílu a výdrž? Bernhard Bernstein nenápadně a citlivě dokumentuje každodenní život v zákulisí výběrového sportovního gymnázia.

Stopa vede ke Stříbrnému jezeru

NDR, Rodinný / Western, 80 min., 1989

Stopa vede ke Stříbrnému jezeru

Loutkový film vypráví o parníku na Mississippi, na němž pluje bandita Brinkley, na kterého byl vydán zatykač. Old Shatterhand se také nachází na parníku, aby kmenu náčelníka Velké Medvědice doručil mapu, která vede ke zlatému pokladu na Stříbrném jezeře. Brinkley se o mapě dozví a pokusí se ji ukrást. Vinnetou spěchá na pomoc… 

Strach jíst duše

BRD, Drama / Romantický, 93 min., 1974

Strach jíst duše

Emmi, starší uklízečka, se zamiluje do Aliho, mnohem mladšího gastarbeitera z Maroka, a vezme si ho. Emmini příbuzní a sousedé reagují s nepochopením, dokud nezjistí, že pár je zneužitelný. Tlak na ně je však příliš velký. "Film o lásce, která je vlastně nemožná, ale přesto možná". (Rainer Werner Fassbinder)

Strážkyně

DE, Dokumentární, 88 min., 2020

Strážkyně

Jeptiška syrské pravoslavné církve neurčitého věku sdílí svůj skromný život s kočkami, slepicemi, psy a jednou krávou. Jenže muslimští sousedé tuto křesťanku nemají příliš v lásce a je zřejmé, že musí být stále ve střehu.

Střela zblízka

DE, Drama, 116 min., 2021

Střela zblízka

Franz Walter právě dokončil doktorát z ekonomie v Německé demokratické republice. Od rozvědky dostává nabídku sloužit své zemi jako zaměstnanec HVA (Hlavní správy rozvědky). Franz se snaží najít správnou cestu ve špatném systému a dostává se do konfliktu mezi soukromým a profesním životem. Následky jsou fatální.  

Světlo

2017, Historický, 97 min.

Světlo

Vídeň 1777: osmnáctiletá Rezi, která je již od mládí slepá, je ve společnosti známá jako zázračná klavíristka. Po mnoha marných pokusech o vyléčení pocítí Rezi v domě nekonvenčního doktora Mesmera poprvé v životě závan svobody. Když začíná vidět, všimne si, že ztrácí hudební virtuozitu. Musí se rozhodnout, jestli dá přednost životu slepého hudebního génia, nebo bude žít obyčejný život a vidět.

Svobodná země

DE, Thriller, 120 min., 2019

Svobodná země

Film německého zkušeného režiséra detektivek je remakem španělského thrilleru „La Isla Mínima“ o dozvucích Francovy diktatury. Alvart přenesl velmi šikovně děj do východoněmeckého venkova krátce po znovusjednocení Německa, kde se setkává policista z bývalé NDR se západoněmeckým úředníkem. Společně mají vyřešit případ zmizelých dívek. 

Švýcar Chris

DE / CH / HRV / FIN, 2018, Dokumentární, 90 min.

Švýcar Chris

Uprostřed války v Jugoslávii je nalezena mrtvola mladého novináře. O 19 let později se jeho sestřenice rozhodne vypátrat, co se stalo. Chrise vždy fascinovala válka. V 17 letech zběhl k jihoafrické armádě, později odjel jako reportér do Jugoslávie, kde se připojil k paramilitární jednotce. V kombinaci dokumentu a animovaného filmu postupně odhaluje režisérka Chrisův neuvěřitelný příběh.

Syn mého otce

CH, Drama, 89 min., 2018

Syn mého otce

Simon svého otce miluje a nenávidí zároveň. Když jeho rodiče odjedou na dovolenou, rozehrává svůdnou hru na kočku a myš s milenkou svého otce a zamotává se stále do špinavé rodinné sítě.

Synové Velké Medvědice

NDR / JUG, Western, 92 min., 1966

Synové Velké Medvědice

V krčmě pevnosti Fort Smith je bělochem zvaným Red Fox zákeřně zabit starý a opilý indián Mattotaupa, protože nechtěl prozradit indiánské naleziště zlata. Jeho syn Tokai-íto se vrací ke kmeni Synů Velké Medvědice a chce svůj kmen odvést do Kanady, kde zatím jsou pro indiány lepší podmínky k životu.

Tady a teď

DE, 2018, Drama, 91 min.

Tady a teď

Hamburk, St. Pauli, silvestr. Oskar provozuje hudební klub na konci Reeperbahnu. Jeho život byl zatím jedna velká oslava, ale teď je konec: klub se musí zavřít, Oscar má velké dluhy. Poslední noc klubu bude nejdivočejší party Hamburku, kde se střetnou všichni Oscarovi přátelé a nepřátelé. Frenetický příběh jednoho večera točený podle pravidel mumblecoru.

Táhněte do Moskvy!

CH, Komedie, 99 min., 2020

Táhněte do Moskvy!

Podzim 1989: Zatímco v Berlíně se blíží pád zdi, švýcarská tajná policie špehuje statisíce svých občanů. Viktor, poslušný policista, se v utajení infiltruje do curyšského divadelního souboru. Jeho úkolem je odvrátit komunistickou revoluci. Komedie o komedii podle skutečných událostí: Secret files scandal neboli Fischenskandal odhalil represivní struktury v tehdejším Švýcarsku.

Téměř dokonalá tajemství

DE, Komedie / Drama, 120 min., 2019

Téměř dokonalá tajemství

Tři ženy. Čtyři muži. Sedm telefonů. Jak dobře se tito přátelé a páry doopravdy znají? Když u společné večeře diskutují o čestnosti, rozhodnou se zahrát si hru. Všichni položí své mobily na stůl a sdílejí všechny příchozí hovory a zprávy. To, co začíná jako neškodná zábava, vyústí brzy v emocionální chaos, plný překvapivých zvratů.

Ten kluk potřebuje na vzduch

DE, Tragikomedie, 99 min., 2018

Ten kluk potřebuje na vzduch

Příběh o dětství jednoho z největších bavičů Německa, Hape Kerkelinga: Porúří 1972. Baculatý devítiletý Hans-Peter vyrůstá v bezpečí svého veselého příbuzenstva. Svůj velký talent umět rozesmát ostatní trénuje dennodenně v hokynářství své babičky Änne. Bohužel ale není vše tak růžové. Temné stíny se promítnou i do každodenního života chlapce.

Tenkrát v zemi indiánů

2017, Drama / Roadmovie, 97 min.

Tenkrát v zemi indiánů

Horké léto na sídlišti na předměstí, noc strávená na koupališti: Mauserovi je 17 let a zamiluje se do Jackie. Ale je tu ještě Edda, která má o něho velký zájem. Zatímco se Mauser připravuje na svůj nejdůležitější boxerský zápas, zabije jeho otec Mauserovu nevlastní matku a uprchne neznámo kam... Snímek je divokým žánrovým mixem příběhu Coming-Of-Age, psychedelického velkoměstského westernu, hudebního videa a roadmovie.

Tichá revoluce

DE, Drama, 111 min., 2017

Tichá revoluce

Během návštěvy kina v západním Berlíně zhlédnou východoněmečtí maturanti dramatické záběry z maďarského povstání. Spontánně se v jejich hlavách zrodí myšlenka držet ve třídě minutu ticha. Toto gesto má však dalekosáhlé následky a postaví je před netušená rozhodnutí.

Ticho po výstřelu

DE, Drama / Historický, 103 min., 2000

Ticho po výstřelu

Německo v 70. letech: Přes rozpustilou anarchii se dostane Rita Vogt k terorismu, vedena svým smyslem pro spravedlnost a láskou k Andimu. Když začne tušit, že jejímu hnutí hrozí konec, vypaří se do východního Německa. S novou identitou od Stasi začne nový život. Pak ale dojde k nejhoršímu – padne berlínská zeď.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

DE, 2016, Komedie, 102 min.

Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích

Timm je chudý sirotek, jehož největším bohatstvím je jeho nakažlivý smích. Právě ten chce pro sebe získat ďábelský baron Lebáď a tak dá chlapci nabídku: když mu dá svůj smích, už nikdy neprohraje sázku. Chudý chlapec tedy pohádkově zbohatne – a zchudne zároveň, protože  bez svého smíchu je jiným člověkem. Proto musí vymyslet, jak se dostat z baronových spárů…

Toni Erdmann

DE / AT, Komedie / Drama / Tragikomedie, 162 min., 2016

Toni Erdmann

Život učitele Winfrieda Conradiho uplývá v naprosté rutině, kterou mohutný muž jen občas naruší svou pubertální vášní – drobným žertovným převlekem. Čeho nemůže dosáhnout jako neúspěšný otec, toho může docílit jeho neforemné alter-ego, německý ambasador a životní kouč Toni Erdmann.

Toubab

DE, Komedie, 96 min., 2021

Toubab

Po propuštění z vězení se Babtou těší na nový začátek. Jeho spontánní uvítací večírek se však zvrtne natolik, že Babtou má ještě téhož večera ruce v poutech. S dramatickými následky: kvůli opakovanému provinění má být deportován do své "domoviny" Senegalu. Babtou však zná Senegal jen z vyprávění svého otce, narodil se v Německu.

TrustWHO

DE / AT, Dokumentární, 2018

TrustWHO

Pokud jde o naše zdraví, existuje jen velmi málo institucí, které jsou kompetentní a nezávislé. Chceme se samozřejmě spolehnout na lékaře a další zdravotníky. Ti zase čerpají podněty od Světové zdravotnické organizace WHO. Ale co když důvěra, kterou miliardy lidí na celém světě vkládají do této instituce, není na místě?

Tuzemsko

AT, Dokumentární, 94 min., 2019

Tuzemsko

Film Tuzemsko sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu: servírku, nezaměstnaného muže a úředníka. Zatímco vyrůstali v dělnických rodinách věrných sociální demokratům, vkládají nyní svoje naděje na FPÖ. Všichni tři mají velký odpor vůči „cizincům“. Zároveň touží o lepším životu pro „obyčejné lidi“.

U Zlaté rukavice

DE, Drama / Thriller, 110 min., 2019

U Zlaté rukavice

Nekompromisní portrét zvráceného psychopatického násilníka ovládaného nenávistí k ženám, sexuální nenasytností a sentimentalitou, ale také sociální studie o odvrácené straně tehdejšího ekonomického zázraku v Německu, kdy jednotlivci zmítáni válečným a poválečným chaosem trpěli naprostým nedostatkem sebedůvěry.

Učitel

AT, Drama, 103 min., 2021

Učitel

Vězeňská škola v oddělení pro mladistvé velké vídeňské věznice je novým pracovištěm středoškolského učitele Hannese Fuchse. Tam se Fuchs setkává se svou nekonvenční kolegyní Marií Bergerovou, která dokáže svými netradičními metodami podchytit mladé vězně v jejich životní etapě. Právě tyto metody jsou hlavnímu strážci trnem v oku. Jeho mottem je kontrola místo výuky umění.

Ukradená zem

AT, Dokumentární, 94 min., 2015

Ukradená zem

Každou hodinu padne produkci palmového oleje za oběť území deštných lesů o velikosti 300 fotbalových hřišť. Přesto se jeho výroba každým rokem zvyšuje – stejně jako u jiných výnosných plodin. Obrovské plochy orné půdy nejen v Asii a Africe, ale i v Evropě se tak dostávají do rukou mezinárodních zemědělských investorů. Jsou zákonodárci EU schopni zabránit těmto praktikám, nebo ve skutečnosti sledují jiné zájmy?

Úkryt

CH, Drama, 82 min., 2022

Úkryt

Během prázdnin v odlehlé chatě hluboko ve švýcarských horách se otec a jeho malý syn snaží najít cestu jeden ke druhému. Dny plné her a dobrodružství plynou a malému Bennovi postupně dochází, že jeho otec už svůj návrat do civilizace neplánuje. Minimalistický příběh s poutavou kamerou o svobodě, vzdoru i přijetí.

Undine

DE / FR, Drama / Romantický, 90 min., 2020

Undine

Film Undine, natočený režisérem Christianem Petzoldem, je fascinující novou interpretací mýtu o tajuplné vodní víle Undině, která pouze prostřednictvím lásky se smrtelným člověkem může vést pozemský život a získat duši. Moderní pohádka ve světě zbaveném kouzla, příběh lásky na život a na smrt.

Upír Nosferatu

DE, 1921, Němý, 95 min.

Upír Nosferatu

Nezničitelný klenot německého filmového expresionismu povyšující námět později mnohokrát zfilmovaného Stokerova románu Dracula na "symfonii hrůzy". Unikátní projekci němého filmu z roku 1921 doprovodí živá hudba skladatele Jana Rybáře v podání orchestru a ženského sboru.

Uzly a pomeranče

DE / CZ, Rodinný, 92 min., 2019

Uzly a pomeranče

Film Uzly a pomeranče vypráví o zraněních, statečnosti, zodpovědnosti i o první lásce – jedním slovem o dospívání. Velkou roli ve filmu hrají koně, kteří symbolizují nespoutanost a zastupují také stesk, který přináší končící dětství. Zábavný a poutavý příběh bez jakékoliv sentimentality.

V labyrintu mlčení

DE, Drama, 123 min., 2013/2014

V labyrintu mlčení

Strhující historické drama o mladém začínajícím prokurátorovi.

Vagína

DE / CH, Dokumentární, 97 min., 2018

Vagína

Pět odvážných, inteligentních a samostatných žen. Prolamují tabu mlčení i studu, jež jim způsobila společnost a jejich náboženský svět se svými zastaralými patriarchálními strukturami. S neuvěřitelně pozitivní energií a plné síly se tyto ženy zasazují za sexuální osvětu a sebeurčení všech žen.

Vakuum

2017, Drama, 80 min.

Vakuum

Uprostřed příprav na 35. výročí svatby se Meredith dozví, že je HIV pozitivní. Jako  přenašeč přichází v úvahu pouze její manžel André, který ji podvádí s prostitutkami. Sdělí mu diagnózu a vyhodí ho z domu. Když se i on dozví, že je HIV pozitivní, dohodnou se, že budou rány osudu a nemoc zvládat společně. Ale co vše je láska schopna unést?

Vienna Calling

AT, Dokumentární, 85 min., 2023

Vienna Calling

Vienna Calling není hudební dokument v klasickém slova smyslu a už vůbec ne lekce dějin austropopu: je to zábavný dokumentární muzikál. Protagonistky a protagonisté filmu – mimo jiné Der Nino aus Wien, Lydia Haider a Voodoo Jürgens – si své role očividně užívají. Vienna Calling jim nabízí další, filmovou scénu, na kterou vstupují s notnou dávkou vídeňského humoru.

Víkendoví rebelové

DE, Komedie / Drama / Rodinný, 109 min., 2023

Víkendoví rebelové

Desetiletý Jason je autista. Aby se vyhnul přeřazení do speciální školy, uzavře se svým otcem dohodu: zatímco se bude snažit lépe začlenit do třídy, otec mu pomůže najít jeho oblíbený fotbalový klub. Za tímto účelem otec se synem cestují po Německu, a přestože oblíbený klub nenajdou, naučí se, jak se vypořádat s každou výzvou.

Vila Tugendhat

DE, Dokumentární, 117 min., 2013

Vila Tugendhat

V historii světové architektury 20. století hraje brněnská vila Tugendhat zcela jedinečnou roli. Dokument vypráví proměnlivou historii domu, postaveného roku 1929/30, a jeho obyvatel, kteří byli s domem svázáni, každý velmi specifickým a vlastním způsobem.

Vinnetou

DE / IT / FR / JUG, Western, 97 min., 1963

Vinnetou

Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Porušením smlouvy s indiány chce dobrodruh Santer ušetřit peníze, které do stavby železnice vložila společnost Great Western. Neváhá se spojit s Kiowy, odvěkými nepřáteli Apačů. Cestu mu však zkříží mladý inženýr, přezdívaný Old Shatterhand.

Vinnetou - Rudý gentleman

DE / IT / FR / JUG, Western, 94 min., 1964

Vinnetou - Rudý gentleman

Vinnetou a Old Shatterhand vypracují mírový plán s vojáky a Indiány kmene Assiniboi, což však není po vůli Forrestovu gangu. Ti se pokoušejí překazit plán všemi prostředky. V době mise se Vinnetou zamiluje do náčelníkovy dcery Ribany, která je však slíbená jako důkaz přátelství vojákovi Merrillovi...

Vlaštovka

CH, Drama, 102 min., 2016

Vlaštovka

Mira, Švýcarka kurdského původu, náhodou objeví dopisy svého údajně mrtvého otce.

Vosto5: Überapatsch Winnetou

Vosto5: Überapatsch Winnetou

Velkolepé literární dílo Karla Maye Vinnetou inspirovalo od svého vydání řadu tvůrců ostatních uměleckých oborů. Byly natočeny slavné filmy, vznikla řada divadelních představení, rozhlasových inscenací, či animovaných filmů. Před projekcí filmu Stopa vede ke stříbrnému jezeru předvede autorské divadlo Vosto5 ikonickou scénu z úspěšné loutkové velkohry Überapatsch Winnetou.

Všech dní konec

CH / IT, Drama, 80 min., 2022

Všech dní konec

Rozmarná pohádka o stáří hledá smysl v nesmyslu a nachází svět vzhůru nohama: Postarší lékař Johann se z čirého soucitu při pohledu na nemoc a utrpení rozpláče a paradoxně tak léčí své slušně vychované pacienty. Doživotně odsouzený muž, nečekaně propuštěný z vězení v den svých 65. narozenin, dobývá srdce cynické prodavačky květin. Absurdní dialogy a scény inscenované jako živé obrazy dávají vyniknout lidské potřebě sounáležitosti.

Všichni mluví o počasí

DE, Drama, 89 min., 2022

Všichni mluví o počasí

Potlačená minulost, která se znovu vynoří v den matčiných narozenin, uvrhne hlavní hrdinku Claru do krize vlastní identity. Konflikt mezi východem a západem, mezi městem a venkovem nabízí nový pohled na reálné problémy.

Všichni ostatní

DE, Drama, 124 min., 2009

Všichni ostatní

Gitti a Chris jsou na první pohled nesourodý pár, panuje ale mezi nimi zřetelné porozumění. Snímek zvládá stejně dobře momenty společenské trapnosti, partnerské otevřenosti i nepřenositelného porozumění, jaké může proběhnout jen mezi opravdu blízkými lidmi.

Výstava: Sibylle Bergemann - Fotografie

Výstava: Sibylle Bergemann - Fotografie

12.09.2019 - 23.10.2019
Institut français de Prague, Štěpánská 35, Praha 1

Snímky ikony německo-německé historie fotografie

Vzduch

DE / FR, Drama, 92 min., 2017

Vzduch

Sedmnáctiletá Louk se řídí heslem "žádné lži, žádné stopy, žádný strach" a užívá si života ve svobodě a sebeurčení. Je na útěku a jednoho dne vběhne do náruče Manje, rovněž sedmnáctileté. Manja je doma na panelákovém sídlišti na okraji města a okamžitě ji zaujme Loukin idealismus, i když brzy zjistí, že za fasádou rebelky se skrývá velká zranitelnost.

Wackersdorf

DE, Drama / Historický, 122 min., 2018

Wackersdorf

Sociálně demokratický zastupitel Hans Schuierer je pod velkým tlakem – podíl nezaměstnaných totiž nadále roste. Jako na zavolání mu však přijdou plány bavorské vlády, která chce v obci Wackersdorf vybudovat zařízení pro znovuzpracování jaderného odpadu.

Walchensee Forever

DE, Dokumentární, 110 min., 2020

Walchensee Forever

Walchensee forever vypráví příběh jedné německé rodiny v průběhu pěti generací z pohledu žen. Režisérka Janna Ji Wonders se rozhodla odhalit různá tajemství své vlastní rodiny a pochopit, jaký vliv mají na její život. 

We Almost Lost Bochum

DE, Dokumentární, 100 min., 2019

We Almost Lost Bochum

Film We Almost Lost Bochum vypráví příběh nejlepší německé hiphopové kapely Ruhrpott AG (RAG), která se nikdy nedostala do kolektivního povědomí. Film o přátelství, hiphopu, životě a smrti v Porúří.

Who Am I – žádný systém není bezpečný

DE, Thriller, 105 min., 2014

Who Am I – žádný systém není bezpečný

Benjamin, outsider a počítačový génius, se připojuje ke skupině hackerů, kteří chtějí změnit svět. Společně s Maxem a jeho kamarády pořádají odvážné hackerské akce, ale jejich činy nezůstávají bez povšimnutí tajných služeb. Co začíná jako hra, se brzy změní v boj o přežití. Film Who Am I je napínavý thriller plný nečekaných zvratů, který vás udrží v napětí až do poslední minuty.

Za hranicí ticha

DE / CH, Drama, 109 min., 1996

Za hranicí ticha

Film vypráví příběh dívky Lary, která žije se svými hluchoněmými rodiči. Z Lary vyroste talentovaná klarinetistka. Vydává se tak na životní cestu, na které ji její rodiče bohužel nemohou doprovázet.

Zač nás trestáš?

AT, Komedie, 92 min., 2018

Zač nás trestáš?

Ateistce a feministce Wandě se celý život obrátí vzhůru nohama, když  jí její pubertální dcera Nina sdělí, že se rozhodla přestoupit na islám. Nina si teď říká Fatima, nosí šátek a začíná okamžitě žít halal – se vším všudy, alhamdulillah!

Zahrada

DE, 2017, Drama, 97 min.

Zahrada

Léto 1976: Bernd jede se svou ženou a oběma dětmi na letní byt své právě zesnulé babičky. Schází se zde celá rodina, ale očekávaná prázdninová pohoda uprostřed zeleně je od začátku zakalená. Zatímco děti si hrají, začínají se dospělí přít o dědictví... Film o nezadržitelné ztrátě idylického místa.

Zákulisí novinařiny

DE, Dokumentární, 88 min., 2021

Zákulisí novinařiny

Panama Papers a video z Ibizy jsou jen dvě z efektivních vyšetřování investigativního oddělení deníku Süddeutsche Zeitung. Režisér Daniel Sager měl možnost doprovázet dva novináře při jejich práci a nahlédnout „za titulky“.

Západ

DE, Drama, 102 min., 2013

Západ

Dva kufry a plyšová hračka – to je všechno, co si Nelly a její syn Alexej mohou vzít s sebou do začátku nového života na Západě. Je léto koncem sedmdesátých let a Nellyn přítel je již tři roky po smrti. Od té doby, co se zabil při autonehodě, chce Nelly opustit NDR a nechat zde i vzpomínky a svůj smutek.

Zázračné cvičení

AT, 2018, Komedie, 90 min.

Zázračné cvičení

Když se dva hádají, třetí se směje: Pro Joanu a Valentina je po 17 letech vztahu párová terapie poslední záchranou. Veškeré terapeutovo snažení se ale zdá marné – Joana vždy předem ví, co chce její manžel říct, a Valentin ji za to trestá citovým chladem. Problémy však nemají jen manželé – dokonce i terapeut má, zdá se, potíže... Úchvatná komedie o párové terapii.

Zeď

DE / AT, Drama, 108 min., 2011

Zeď

Psychologický snímek podle knižního bestselleru Marlen Haushoferové Zeď (1963). Žena vyrazí na výlet na loveckou chatu do Alp společně s přáteli, kteří se po příjezdu vydávají do nedaleké vesnice. Když se dlouho nevracejí, žena se je vydává hledat.

Zelenější už to nebude

DE, Komedie / Drama, 117 min., 2018

Zelenější už to nebude

Starý zahradník Schorsch se denně dře na svém hospodářství. Když mu dcera oznámí, že chce jít na uměleckou akademii, a šéf místního golfového hřiště mu nechce zaplatit za odvedenou práci, protože se mu nelíbí zelený odstín trávníku, přeroste mu všechno přes hlavu. Když hrozí, že mu bude zabavena poslední věc, kterou vlastní – jeho staré zrezavělé práškovací letadlo, bez přemýšlení se rozhodne tímto strojem uletět.

Ženou z boží vůle

CH, Drama, 96 min., 2017

Ženou z boží vůle

Ženou z boží vůle je první hraný film o švýcarském hlasovacím právu pro ženy a jeho opožděném uzákonění v roce 1971. Snímek byl oceněn na řadě festivalů a je zároveň vyslán jako švýcarský kandidát do boje o Oscara roku 2018.

Životy těch druhých

DE, Drama, 137 min., 2005

Životy těch druhých

V popředí dramatu zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína.

Zkouška

DE / FR, Drama, 99 min., 2019

Zkouška

K tomu, aby hra na housle zněla skutečně dobře, je nutné cvičení a přísná disciplína. Když mladý talent nevloží do hry na nástroj veškeré své ambice, nezbude z jeho hry nakonec nic víc než jen předvádění hudebních dovedností v kruhu rodiny a přátel.

Zlatá léta

CH, Komedie, 92 min., 2022

Zlatá léta

Alice a její manžel Peter jsou čerstvě v důchodu a těší se na zasloužený odpočinek. Během plavby po Středozemním moři se však projeví jejich dlouho odkládané manželské problémy. Na oddělených cestách nakonec najdou nejen sami sebe, ale i nový způsob, jak strávit zlatá léta.

Zlaté rybky

DE, Komedie, 112 min., 2019

Zlaté rybky

Že německá komedie o postižených lidech dokáže opravdu zaujmout, možná leckoho překvapí. Správce portfolia Oliver je po autonehodě ochrnutý na dolní polovinu těla a pokusí se použít zdravotní zájezd postižených lidí z chráněného společného bytu Zlaté rybky jako záminku k tomu, aby si ze Švýcarska vyzvedl své načerno získané peníze. Energická roadmovie, která zatočí se vším, co je „normální“, může začít.

Zlatíčka

DE, Komedie, 107 min., 2019

Zlatíčka

Mel, tvrdá matka samoživitelka, chce krádeží diamantu sobě a své dceři zajistit lepší život. Plán se ovšem nevyvíjí optimálně. Natrefí na Franny, která by nemohla být větším opakem Mel, a bere ji jako rukojmí.

Ztraceni v ráji

CH / CZ, Komedie / Roadmovie, 75 min., 2021

Ztraceni v ráji

Evžen se narodil a vyrostl ve Švýcarsku, ale protože byl vždy tak trochu bohém, rozhodl se opustit tamější buržoazní svět, kam příliš nezapadal. Po třicítce se přestěhoval do Prahy, odkud jeho otec naopak v roce 1968 emigroval a už se tam pak nikdy nevrátil. 

Zuhuřiny dcery

DE, Dokumentární, 89 min., 2021

Zuhuřiny dcery

Na prahu dospělosti a trans* – dvě syrské sestry hledají svou cestu v novém domově v Německu. Tento film vypráví nejen dojemný příběh rodiny, která drží pohromadě navzdory všem těžkostem, ale klade si také otázku vlastní identity. Dokument o dospívání a osobním místě ve společnosti.

Zvířata a jiní lidé

AT, Dokumentární, 88 min., 2017

Zvířata a jiní lidé

Ve vídeňské záchranné stanici žije na 1000 zvířecích chráněnců, od odložených domácích mazlíčků přes zabavená exotická zvířata až po divoká zvířata, která byla vytlačena ze svého přirozeného životního prostředí. Přes to všechno je to ale místo plné naděje, které tvoří prostředí pro nespočetné množství skličujících i humorných příběhů.

Pořadatelé

Goethe Institut Österreichisches Kulturforum Schweizerische Eidgenossenschaft

Hlavní partner

Fond Budoucnosti

Partneři

Ministerstvo kultury České republiky Präsenz Schweiz German Films Österreich Institut Brno

Ve spolupráci

Kino Lucerna

Speciální poděkování

Kino Atlas No Art Muzeum umění Olomouc Olmützer Kulturtage

Mediální partneři

Český rozhlas Vltava Radio Wave Radio 1 Totalfilm Deník N Česko-německá obchodní a průmyslová komora Proti šedi ČFSD Tschechien News